Ergimiş CuCl ve AgCl tuzlarının fiziksel özellikleri
  1. Tez No: 39021
  2. Yazar: BÜLENT VARSERİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGAY ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Ergimiş CuCl ve AgCİ tuzlarının fiziksel özellikleri, nötronların difraksiyonu yöntemi ile deneysel olarak saptan maktadır. Kuramsal kesimdeki çalışmalar ise genellikle Ornstein-Zernike (O.Z.) integral denkleminin çeşitli yaklaşık larda çözümüne dayanır. Bu çalışmada, sıvı iyonlar katı küreler olarak kabul edilerek Îki-Bileşenli Plasma modeli altında Ortalama Küresel Yaklaşıklıkta OZ denkleminin analitik bir çözümü bulunarak CuCl ve AgCİ için g(r) kısmi radyal dağılım fonksiyonları hesap edildi. g(r) kısmi radyal dağılım fonksiyonlarının birinci pikleri V -plasma parametresine göre değişimi incele nerek birinci mertebeden yapısal faz geçişlerinin doğası tartışıldı. Elde edilen sonuçlar deneylerle karşılaştırıldı. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The physical properties of molten CuCl and AgCl are experimentally determined by using neutron difractions techniques. In the theoretical part it is generally based on the analytical ^solutions of the Ornstein-Zernike (OZ) integral equation under the various appraximations. In this work, assuming that all liquid ions are consist of hard spheres the OZ-equation has been solved via the Mean Spherical Approximation under the Two-Component Plasma model and g(r) partial radial distribution functions for molten CuCl and AgCl salts has been calculated. The variation of the first peaks of the partial radial distribution functions g(r) versus the / -plasma parameter has been represented and the nature of the frist-arder structural phase-transitions has. been also discussed. The results obtained has been compared with the experimental works. iv