Dikey arama motorlarının incelenmesi ve dikey arama motoru uygulaması
Research on vertical search engines and developing an application on vertical search engine
  1. Tez No: 300178
  2. Yazar: CAN RAZBONYALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYDIN CARUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde, ağ bant genişliklerinin artması ve internet kullanımının yaygınlaşması ile internet neredeyse sınırsız bir veri büyüklüğüne erişmiştir. Ancak bu durum, bu büyük miktarda veri kümesi içerisinden aranan verinin bulunması problemini de beraberinde getirmiştir. Bu probleme çözüm olarak Arama Motorları kullanıma sunulmuştur. Ancak internette mevcut verileri ayrım ve sınıflama yapmadan indeksleyen Yatay Arama Motorları, kullanıcılara sadece aradığı bilgiyi içeren web sayfalarını görüntülemede çok başarılı değildir. Bu probleme çözüm olarak ise, sadece arama motoru kapsamına giren konulara özel verileri indeksleyerek, kullanıcılara aradıkları bilgiyi içeren web sayfalarını görüntüleyen, dikey arama motorları geliştirilmiştir. Dikey arama motorları bir web sayfasının içeriğinin Dikey Arama Motoru kapsamına girip girmediğini belirlemede çeşitli yaklaşımlar kullanmaktadır.Bu tez çalışmasının amacı, Yatay Arama Motorları ile Dikey Arama Motorları arasındaki farkı belirterek Arama Motorlarının yapısını ve çalışma prensiplerini ayrıntılı olarak incelemektir. Tez çalışmasında ayrıca bir Dikey Arama Motoru tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Geliştirilen Dikey Arama Motorunda bir web sayfasının içeriğinin sınıfını belirlemede Makine Öğrenmesinden yararlanılmıştır. Makine Öğrenmesi kullanan Dikey Arama Motorunun eğitim setinin değerlendirmesi yapılmış ve sonuçlar sunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Arama motoru, Dikey arama motoru, Ağ örümceği, Makine öğrenmesi
Özet (Çeviri)
Today, the network band widths increase with the spread of internet use and the size of the Internet has reached almost unlimited data. This, however, that the problem of finding a large amount of datasought has brought through a set of data. Search Engines are available as a solution to this problem. However, the distinction and classification of the data available on the internet without the horizontal indexing search engines, users are only viewing web pages that contain the information sought is not very successful. As a solution to this problem, the only matters which fall within the scope of the search engine indexing private data, users browsing web pages that contain information they are looking, vertical search engines were developed. Vertical Search Engines use various approaches to determine whether the scope of the contents of a web page. The aim of this thesis, stating the difference between the Traditional Search Engines and Vertical Search Engines to examine in detail the structure and operating principles. The aim of this thesis, stating the difference between the horizontal with Search Engines Vertical Search Engines, Search Engines to examine in detail the structure and operating principles. In thesis process also designed and developed a Vertical Search Engine. In developed Vertical Search Engine, Machine Learning System is used to determine the class of the contents of the web page. Vertical Search Engine that uses machine learning assessment was conducted in and the results are presented in training set.Keywords : Search engine,Vertical search engine, Web crawler, Machine learning