Küresel grafitli dökme demirlerin (GGG40, GGG50, GGG60,GGG70) üretim sürecinin ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of ductile iron's (GGG40, GGG50, GGG60,GGG70) production process and mechanical properties
  1. Tez No: 300179
  2. Yazar: SERHAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM S. ÇETİNARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde, üretim oranı gün geçtikçe artan ve birçok sektörde kullanım alanı bulan küresel grafitli (sfero, nodüler) dökme demirlerin öncelikle, üretim süreci incelenmiştir. Bu aşamalarda dikkat edilmesi gerekenler irdelenmiştir.Sonrasında; küresel grafitli dökme demir olan GGG40, GGG50, GGG60 ve GGG70 malzemelerden soğumanın mekanik özelliklere etkisini incelemek amacıyla farklı çaplarda dökümler yapılmıştır. Döküm esnasında içyapıya ait analizler alınmıştır. Farklı çaplardan elde edilen döküm parçalarından; çekme, yorulma ve sertlik testi için numuneler hazırlanmıştır. Numunelerin bir kısmına ısıl işlem uygulandıktan sonra, mekanik özelliklerin incelenmesi amacıyla tüm testler tatbik edilmiştir. Ayrıca içyapıdaki küreselleşme ısıl işlemli ve ısıl işlemsiz olarak fotoğraflanmıştır.Tezin sonunda, yapılan testler ve incelemeler neticesinde elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler ile verilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, discussed ductile (nodular, spheroidal graphite) irons which has a significant place in many sectors and an increasing production rate with each passing day. Ductile iron?s manufacturing process was examined firstly and in this stage the points to take in to consideration were scrutinesed. And after that GGG40, GGG50, GGG60, GGG70 were cast in moulds that has different diameters for examine of cooling down effects to mechanical properties. The analyses results of internal structure were taken in during cast. The test specimens were perepared from different cast diameter ductile iron for tensile, fatigue and hardness tests. Heat treatment were applicated to some of specimens, then all of tests were applied for examining of mechanical properties. Furthermore, spheroidal graphites in structure with heat treatment and without heat treatment were photographed.End of the thesis, the results of test were given with graphics and table, then all of this results were interpreted.