Gröbner tabanları
Gröbner basis
- Tez No: 300177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
“Gröbner Tabanları”olarak adlandırılan bu çalışmada izlenen plan aşağıdaki biçimdedir.I. Bölümde çok değişkenli polinomlar ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.II. Bölümde terim sıralamaları ve indirgemeler çalışılmıştır.III. Bölümde Gröbner tabanının genel tanımı verilerek, S-Polinomları veBuchberger Algoritması incelenmiştir.IV. Bölümde katsayıları cisim dışındaki farklı cebirsel yapılarda olan polinomhalkalarında Gröbner tabanları çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The plan followed in this work which is entitled as“Gröbner Basis”may be as below.In Chapter I pertinent background are given.In Chapter II term orders and reductions are studied.In Chapter III general definition of Gröbner base is given, S-Polynomials andBuchberger Algorithm are investigated.In Chapter IV Gröbner bases in polynomial rings which have not coefficentin a field are studied.