Betonarme düşey yapı kabuğunda yalıtımın yerinin ve kalınlığının, nem denetimi açısından deneysel ve sayısal değerlendirmesi
The numerical and experimental determination of insulation place and thickness as moisture control at concrete vertical building envelope
- Tez No: 300204
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tezde ısı ve nem denetimi açısından en uygun betonarme yapı kabuğu sıralanışını ortaya koyabilmek için ülkemiz iklim koşullarında belirlenen illerin meteorolojik verileri kullanılarak, sayısal ve deneysel çalışma yapılmıştır. Çalışmanın kapsamında yapı kabuğu kesitleri yalıtımın betonarme duvar içerisindeki farklı konumları olarak sınırlandırılmış ve yalıtımsız durum dahil olmak üzere 8 farklı konum incelenmiştir. Ayrıca yalıtım kalınlığı ve yalıtım malzemesi farklılığı incelenerek sonuçlar değerlendirilmiştir.Birinci bölümde çalışmanın amacı ve önemi vurgulanmıştır. Ayrıca yapı kabuğunda nem sonucu ortaya çıkabilecek zararlar belirtilmiştir.İkinci bölümde, ısı ve nem ile ilgili teorik bilgiler yer almaktadır. Isı ve nem geçişinin hesaplanmasında kullanılan yöntemler açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde literatürde yer alan çalışmalar incelenerek özet bilgileri sunulmuştur. Bu tez çalışmasının mevcut çalışmalara göre yeri belirlenmiş ve farklılığı ortaya koyulmuştur.Üçüncü bölümde, sayısal ve deneysel yöntemler detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Hesaplamalarda kullanılacak iklim bölgeleri ve malzeme özellikleri verilmiştir. Elde edilen deney sonuçları ve sayısal sonuçların karşılaştırılması ve değerlendirilmesi yapılmıştır.Dördüncü bölümde, sayısal yöntemin uygulama çalışması yer almaktadır ve ülkemiz iklim bölgelerine göre sekiz farklı yapı kabuğu sisteminin hesaplamaları yapılmıştır. Her iklim bölgesinde seçilmiş örnek İl'e göre yapı kabuğu kesitlerinin kış dönemi sonuç grafikleri oluşturularak değerlendirme yapılmıştır.Beşinci bölümde, çalışmada uygulanan yöntemle elde edilmiş olan verilerin genel bir bakış açısı altında farklı ölçütlere göre değerlendirilmesi yapılmıştır. Öncelikle iklim bölgeleri kendi içerisinde değerlendirilmiş ve her iklim bölgesinde yapı kabuğu seçeneklerinin birbirlerine göre sıcaklık ve nem değişimleri açıklanmıştır. Daha sonra yalıtım kalınlığının değişimi ve yalıtım malzemesinin değimi ile kesitlerdeki sıcaklık ve nem değişimleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda genel değerlendirmeler yapılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the numerical and experimental work, using the meterological datas of the chosen cities, to present the most suitable reinforced concrete structure building envelope line for the control of heat and moisture, has been done. In scope of this work, building envelope sections qualified different situations in reinforced concrete wall and 8 different position with unisolated state evoluated. Besides that the results are considered by examining the insulation thickness and the insulation material differences.In first section, the aim and importance of the work is emphasized.In second section, there are theorical information about the heat and moisture. The procedure which used the heat and moisture flow is explained.In third section, the numerical and theorical procedures are explained as detailed. The experimental and the numerical results are compared and evaluated.In fourth section, application work of numerical procedure is done and eight different building envelope system calculations are given. The winter period result graphics are constituted and evaluated for a city which is chosen for every climate region.In fifth section, the results which obtain from the used prosedure in this work, are evaluated for the different criteria by the general view of sigth. Firstly, the climate regions are considered and the temperature and moisture variation are presented in every climate region. Later, the change of the isolation thickness, insulation material and the temperature and the moisture variety are considered. The general evaluations are done with the gained parameters and the suggestion are presented.