Yoğun bakım hastalarının prognozlarının belirlenmesinde serum iyonize kalsiyum ve parathormon değerlerinin önemi
Serum ionized calcium and parathormone levels in critically ill patients
- Tez No: 30025
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR YEŞİLKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
56 ÖZET: Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Servislerinde Mart 1992-Eylül 1992 tarihleri arasında toplam 50 hasta üzerinde yapılmıştır. Durumu kritik hastalarda ilk beş gün içerisinde serum iyonize kalsiyum ve parathormon seviyeleri araştırıldı. Çalışmanın bir diğer gayesi de iyonize kalsiyum seviyesinde düşme ve parathormon seviyelerinde artma ile mortalite arası ilişkiyi araştırmaktı. Hastalar: travmalı yaşayan, travmalı kaybedilen, travma dışı nedenle kaybedilen ve travma dışı nedenle gelen ve yaşayan hastalar olarak dört gruba ayrıldı. Elekti f inguinal hernili hastalar da kontrol grubu olarak alındı. Hastalardan l., 2., 3., 4., 5., 6. ve 10. gün kan numuneleri alındı, iyonize kalsiyum, parathormon, total kalsiyum, total protein, albumin ve magnezyum seviyelerine bakıldı. Travmalı kaybedilen hastalarda serum iyonize kalsiyumu, travmalı yaşayan hastalardan daha düşük bulundu. Travma dışı nedenle kaybedilen hastalarda serum iyonize kalsiyumu, yine travma dışı nedenle gelen ve yaşayan hastalardan daha düşük bulundu. Travmalı kaybedilen hastalarda parathormon, travmalı yaşayan hastalara göre daha yüksekti. Travma dışı nedenle kaybedilen hastalarda parathormon, travma dışı nedenle gelen ve yaşayan hastalara göre daha yüksekti. Bu farklılık istatistik! olarak da anlamlıydı. Durumu kritik hastalarda ilk beş gün, iyonize kalsiyumun seviyelerinin düşük ve parathormon seviyelerinin yüksek olması prognozun kötülüğüne işarettir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY: Serum Ionized Calcium and Parathopjche levels in Critically III Patients: This study was performed on 50 patients in the intensive Care Units of the Erciyes University Medical School between March 1992-September 1992. We investigated the first five days levels of the ionized calcium and parathormone in the critically ill patients. Another aim of the study is finding out the relationship between the decreased ionized calcium levels and the increased parathormone levels and mortality rate. Four group of intensive care unit patients were taken in the study: traumatized live, traumatized died, nontraumatized died, nontraumatized live. Patiens who have» elective inguin.il hernia w«*re talren -is the control group. We collected blood samples 1., 2., 3., 4., 5., 6., 10. days. We investigated the levels of the ionized calcium, total calcium, parathormone, total protein, albumin© and magnesium. Traumatized died patients ionized calcium were lower than the traumatized patients who live. Ionized calcium of the nontraumatized patients who. died were lower than the nontraumatized patients who live. Parathormone levels of the traumatized patients who died were higher than the parathormone levels of the traumatized patients who live. Nontraumatized died patients parathormone levels were higher than the nontraumatized patients who live. This differences confirmed by statistically. In the first five days of the critically ill patients, if ionized calcium levels were low and the parathormone levels were high, xt suggests that prognosis is poor.