Akut ensefalopati ve komada prognostik faktörler
Prognostic factors in children with acute encephalopathy and coma
  1. Tez No: 248043
  2. Yazar: AYŞE ANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TEKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Akut ensefalopati ve koma, çocukluk çağının morbidite ve mortalitesi yüksek önemli bir acil sorunudur. Günümüzde gelişmiş yoğun bakım hizmeti ile mortalite oranları azalmış ve olguların prognozunu, gelişebilecek nörolojik sekelleri öngörmek medikal izlemleri yönünden önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde akut ensefalopati ve koma tanısı ile izlenen çocukların, erken dönem prognozlarının belirlenmesinde fizik muayene, EEG ve kraniyal MR incelemesinin değerini araştırmak amaçlanmıştır.Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesi'nde, 2005-2008 yılları arasında akut ensefalopati ve koma nedeni ile izlenen ve EEG'si çekilen toplam 77 hasta alındı. Retrospektif olarak yürütülen çalışmada, veriler dosya taraması yapılarak elde edildi. Hastaların yatış anındaki fizik muayeneleri, ayrıntılı nörolojik bakıları, Glasgow ve PRISM koma skorları kaydedildi. Olguların yoğun bakım ünitesine yatışında çekilen EEG kayıtları, ve kraniyal MR'ları, klinik ve prognozlarından habersiz bir pediatrik nörolog tarafından değerlendirildi. Ege Pediatrik Koma EEG Skorlama Modeli (EPKES) adı altında 2 farklı skorlama modeli oluşturuldu ve çekilen EEG'ler bu iki modele göre tekrar gruplandırıldı. İlk model, komada izlenen özel paternlerin prognostik değerini belirlemeye yönelik oluşturulurken, ikinci modelde zemin ritmi aktivitesi dikkate alındı.Çalışmaya alınan hastaların koma etiyolojilerine bakıldığında ilk sırada HİE (%35.1) görüldü. Ardından sırasıyla SSS enfeksiyonu (%22.1), strüktüel nedenler (%16.9), toksik metabolik nedenler (%15.6) ve status epileptikus (%10.4) izlendi.Hastaların erken dönem prognozları ile EEG, kraniyal MR ve fizik muayene arasındaki ilişki değerlendirildi. Oluşturulan EEG skorlama modelleri ile hastaların prognozları arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulundu. EEG'de kötü prognostik patern olarak tanımlanan alfa koma, burst supresyon paterni ve elektroserebral inaktivite izlenmesinin kötü prognoz için sensitivitesi %25, spesifitesi %97, pozitif prediktif değeri %88 ve negatif prediktif değeri %63,2 bulundu. Bununla beraber iyi rognostik paternlerin, prognozu göstermede yanıltıcı olabileceği görüldü. Kraniyal MR'lar değerlendirildiğinde, lezyon görülmesi ile prognoz arasında anlamlı istatistiksel ilişki bulunmuştur. Işık refleksinin alınmamasının kötü prognozu göstermede spesifitesi %100, pozitif prediktif değeri %100 bulundu. Olguların yatış anında hesaplanan Glasgow ve PRISM skorları ile prognozları arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
Acute encephalopathy and coma, are the most urgent problem of the children group due to their high morbidity and mortality. Mortality rates have decreased with the developed intense care services nowadays, and this made the prognosis of the subjects more important in the medical follow-up in order to anticipate the neurological sequelas thay may develop. In this study, we aimed to determine the values of physical examination, EEG and cranial examinations in the determination of the early-term prognosis of the children who are monitored in the Child Intensive Care Unit with a prognosis of acute encephalopathy and coma.77 patients in total were included in the study who were monitored between 2005-2008 and had their EEG scan in the Aegean University Medical Faculty Children Health and Diseases Main Department Pediatric Intensive Care Unit. In this retrospective study, data were collected via file scanning. Physical examinations at the admission time, detailed neurological scans, Glasgow and PRISM coma scores of the patients were recorded. EEG records, and cranial MRs of the subjects which were obtained at the ICU admission, were evaluated by a pediatric neurologist who was not aware of their clinical condition and prognosis. 2 different scoring models were formed under the name of Aegean Pediatric Coma EEG Scoring Model (EPKES), and EEG scans were regrouped in accordance with these two models. While the first model was formed in order to determine the prognostic value of the special patterns monitored in the coma, ground rhythm activity was taken into consideration in the second model.When the coma etiologies of the patients in the study were examined, HIE (%35.1) was seen to be in the first place. After that, CNS infection (%22.1), structural reasons (%16.9), toxic metabolic reasons (%15.6) and status epilepticus (%10.4) were observed.The relationship between the early-term prognosis of the patients and EEG, cranial MR and physical examination was evaluated. A statistically significant relationship was determined between the EEG scoring models that were formed and the prognosis of the patients in the study. Alpha coma which was identified as a bad prognostic pattern in EEG, burst supression pattern and electrocerebral inactivity monitored were determined to have a sensitivity of %25, specifity of %97, a positive predictive value of %88, and a negative predictive value of %63.2. Meanwhile, good rognostic patterns were seen to be misleading in showing the prognosis. When the cranial MRs were evaluated, a statistically significant relationship was found between the lesion occurence and the prognosis. Bad prognosis displaying specifity of being unable to get the light reflex was found as %100, and its positive predictive value was found also as %100. A statistically significant relationship was detected betwee the Glasgow and PRISM scores that were calculated previously at the admission time of the subjects and their prognosis.