Çocuklarda invazif mantar enfeksiyonları: klinik özellikler, tedavi ve prognozun değerlendirilmesi
Evaluation of clinical characteristics, treatment, and prognosis in invasive fungal infections in children
  1. Tez No: 894109
  2. Yazar: AZER KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLENT CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İnvazif mantar hastalığı (İMH), bağışıklık sistemi baskılanmış çocuklarda morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biridir. Hastalarda önemli klinik etkileri bulunmasına rağmen, ülkemizde çocuklarda invazif mantar enfeksiyonları ilgili çalışma çok azdır. Zaman içinde invazif mantar hastalığına bağlı mortalite oranının ve neden olan mantarların ve türlerinin belirlenmesi merkezlerin kendi verilerini oluşturması ve sürveyans çalışmalarınınsürdürülmesi açısından çok önemlidir. Bu çalışmada 12 yıllık sürede merkezimizde izlenen çocuk hastalarda invazif mantar hastalığının klinik özeliklerinin, radyolojik özeliklerinin, risk faktörlerinin, prognozlarının ortaya konması ve mortaliteye etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ek olarak, mantar (maya ve küf) türlerinin dağılımı, antifungal direnci bulunan mantar suşları ve kullanılan antifungal ilaçların belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, 2010-2022 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'nde invazif mantar hastalığı tanısı ile takip edilmiş, 1 ay-18 yaş aralığındaki çocuk hastaların demografik, laboratuvar, hastalık ve tedavi seyirlerine ilişkin özellikleri retrospektif olarak analiz edildi. İnvazif mantar hastalığına sahip toplam 254 çocuk hastaya ulaşıldı. Hastalar, Avrupa Kanser/İnvazif Fungal Enfeksiyonlar Araştırma ve Tedavi Ortak Grubu ve Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Mikozlar Çalışma Grubu ve Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü ve Mikozlar Çalışma Grubu Eğitim ve Araştırma Konsorsiyumu tarafından yayınlanan 2019 güncellemesinde belirtilmiş“kesin”,“muhtemel”ve“olası”invaziv mantar hastalığı sınıflaması kullanılarak gruplandırıldı. İki yüz elli dört hastanın 167 tanesi (%65,7) maya mantarı enfeksiyonu, 87 tanesi (%34,3) küf mantarı enfeksiyonu tanısı almıştı. Yüz yetmiş hastanın (%66,9) tanı kategorisi kesin, 61 hastanın (%24) olası, 23 hastanın (%9,1) muhtemeldi. Yüz altmış altı hasta (%65,3) kandida, 79 hasta (%31,1) aspergillus, 6 hasta ( %2,4) mucorales, 2 hasta (%0,8) fusarium, 1 hasta (%0,4) malassezia enfeksiyonu tanısı almıştı. Altta yatan en sık hastalık maya grubunda genitoüriner sistem anomalisi veya hastalığı (%15,6), küf grubunda ALL (%23)'ydi.
Özet (Çeviri)
Invasive fungal diseases is one of leading causes of morbidity and mortality in immunocompromised children. Despite its clinical significance, very few studies have been conducted on invasive fungal infections in children in our country. It is crucial to determine the mortality rate associated with invasive fungal diseases, the fungi and species causing it, as centers generate their own data and continue surveillance studies. This study aims to determine the clinical characteristics, radiological features, risk factors, prognosis, and factors influencing mortality in children observed in our center over a 12-year period. Furthermore, determining distribution of fungal species (yeast or mold), antifungal-resistance species and identification of antifungal drugs used were aimed. For this purpose, demographic, laboratory, disease and treatment course characteristics of pediatric patients with invasive fungal disease (aged 1 month to 18 years), who were followed up at Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children's Hospital between years 2010 and 2022 were retrospectively analyzed. A total of 254 pediatric patients with invasive fungal disease were identified. Patients were categorized based on classification of invasive fungal diseases as“proven”,“probable”and“possible”, according to the criteria specified by the European Confederation of Medical Mycology and the Mycoses Study Group Education and Research Consortium of the European Organization for Research and Treatment of Cancer and Mycoses Study Group, as well as the 2019 update from the National Allergy and Infectious Diseases Institute Fungal Diseases Working Group. Among 254 patients, 167 patients (65.7%) were diagnosed with invasive yeast infection, while 87 patients (34.3%) had invasive mold infection. 170 patients (66.9%) were categorized as“proven”, 61 patients (24%) as“probable”and 23 patients (9.1%) as“possible”. 166 patients (65.3%) had candida, 79 patients (31.1%) had aspergillus, 6 patients (2.4%) had mucorales, 2 patients (0.8%) had fusarium, and 1 patient (0.4%) had malassezia infection. The most common underlying disease in the yeast group was genitourinary system anomaly or disease (15.6%), while in the mold group, it was acute lymphoblastic leukemia (23%).