Küresel uydu yönbulum sistemlerine (GNSS) genel bir bakış, Avrupa'nın Galileo yönbulum sistemi, Türkiye için çıkarımlar
Overview of global navigation satellite systems (GNSS), European Galileo system developments and lessons for Turkey
  1. Tez No: 300250
  2. Yazar: NİLGÜN ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Avrupa Birliği, yönbulum (seyrüsefer, navigasyon) uydularını güvenlik, ekonomi ve Dünya liderliği açısından değerlendirerek, ABD'nin GPS ve Rusya'nın GLONASS sistemlerinin yanında üçüncü bir sistem olarak Galileo'yu geliştirmeye başlamıştır. Galileo, diğerlerinin aksine sivil yönetimin altındadır. Beş farklı alanda hizmet sağlayacak olan Galileo, bir gelecek nesil yönbulum sistemi olarak kilit teknolojiler içermesi bakımından da önemlidir. Diğer askeri tabanlı sistemler gibi istenildiğinde kapatılma riskinin bulunmadığı, diğer sistemlerle beraber kullanılabileceği ve diğer sistemlere göre üstün teknik özellikleri (yüksek hassasiyet vb.) sebebiyle, her tür kullanıcı için büyük fayda sağlayacak bir sistem olacaktır.Bu çalışmada, önce yönbulum konusunda eski çağlardan beri olan gelişmeler özetle anlatılmış, uydu tabanlı yönbulum sistemlerinin kullanım alanlarına kısaca değinilmiş, GPS ve GLONASS sistemleri teknik olarak açıklanmıştır. Daha sonra diferansiyel tekniklerle konum doğruluğunu çok daha yüksek düzeye çıkaran, Kuzey Amerika'daki WAAS, ve ülkemizin de içinde bulunduğu Avrupa bölgesindeki EGNOS sistemleri anlatılmıştır. Tezin önemli bölümü Avrupa'nın geliştirmekte olduğu Galileo sistemine ayrılmıştır. Galileo'nun gelişimi, politik, ekonomik, hukuki, teknik ve askeri açıdan ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Tezin son bölümünde Galileo gelişmeleri ışığında, Türkiye için sivil ve askeri açıdan yapılan değerlendirmelerle, çıkarılacak dersler, tavsiyeler ve yapılabilecek çalışmalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
After a critical assessment of navigational satellite systems from perspectives of security and economy as well as World leadership, the European Union has started the development of a third navigational satellite system, Galileo. Unlike the other systems Galileo is completely under civilian management. In addition to the five different services it will provide, Galileo is also important in that it incorporates next generation critical technologies. Galileo is expected to bring benefits to all types of users, due to its superior technical specifications, interoperability with the others and that it does not carry the risk of selective degraded performance.The thesis starts with a brief review of the history of navigation since ancient times, including the uses of satellite based navigation systems today. It then proceeds to explain technically how the GPS and GLONASS systems work. Then differential techniques are explained and how they are put to use as WAAS in North America and as EGNOS in Europe in which Turkey also takes part. The most important part of this thesis focuses on the Galileo system, where it is closely examined from technical, political, economical, legal and military perspectives. Fianlly, within the light of developments in Europe and the World, the last section of the thesis takes up Galileo from a Turkish view point, evaluating past and present policy options, lessons to be learned, recommendations, possible joint action and projects including both civilian and military perspectives.