Kalıcı bir Ay üssü tasarımı
A permanent Lunar base design
  1. Tez No: 300257
  2. Yazar: HÜSEYİN ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. CENGİZ TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yapılan hesaplamalar, yakın bir gelecekte Dünya'nın insanlığa yetmeyeceğini ve Dünya dışında yaşam için gerekli çalışmaların bir an önce başlatılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmalarda ilk hedef olarak Dünya'ya en yakın gök cismi olan Ay belirlenmiştir.Bu çalışmada Ay'ın genel özellikleri, üs için yer seçimi, mürettebat seçimi ve mürettebatı etkileyecek faktörler, tarım faaliyetleri, personel ve malzeme nakli ve enerji konularından bahsedilmiştir.Ay üssünün tasarlanması konusu daha ayrıntılı olarak ele alındıktan sonra Ay üssü sonrası çalışmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Some estimations show that in the near future Earth will not be sufficient for human beings and search for the extraterrestrial life should soon be started. With this thought Moon, the nearest celestial body to the Earth, is the main target of this studies.In this specific study, general features of the Moon, proper place for a future base, right crew selection and factors which may affect crew on job, extraterrestrial cultivation activities on space, transportation of humans and materials and also energy production and consumption are explained.After the designing detailed of a lunar base; things that must be done following the establishment are discussed.