Bulanık VIKORve bulanık AHP yöntemleri ile performans ölçümü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitiüsü'ne öğrenci seçimi
Performance measurement using fuzzy VIKOR and fuzzy AHP methods: Student selection for Aeronautics and Space Technologies Institute
- Tez No: 300258
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında nicel ve nitel kriterleri içeren performansa dayalı öğrenci seçim modeli kurulmuştur. Bu modelde, kriterler ve alternatiflerin ağırlıklandırılması için, uzman görüşlerine başvurulmuştur. Çok kriterli karar verme problemi olan öğrenci seçiminde üç farklı yöntem kullanılmıştır. Önce kriterlerin ve alternatiflerin ağırlıklarının ikili karşılaştırmalarla belirlendiği Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) uygulanmıştır. Daha sonra ikili karşılaştırmalar için dilsel ifadeleri kullanan Bulanık AHP metodu uygulanmıştır. Son yöntem olarak alternatiflerin ideal çözüme yakınlığına göre sıralandığı Bulanık VIKOR kullanılmıştır. Uygulanan yöntemlerin sonuçları karşılaştırılarak yöntemlerin avantaj ve dezavantajları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance based student election model, consisting both quantitative and qualitative criteria, was established. In this model, expert opinions were consulted for weighting of criteria and alternatives. In the student selection which is the multicriteria decision making problem, three different methods were used. First, criteria weight and alternative weights, determined by binary comparison, analytic hierarchy process method was applied. Then, for binary comparisons, using the linguistic expressions, fuzzy AHP method was applied. Fuzzy VIKOR as a last method, the alternatives are ranked according to the closeness of ideal solution, was used. By comparing the results of the methods applied, the advantages and disadvantages of methods have been revealed.