Çoklu sensör konumlandırma probleminin genetik algoritmalar ve gen havuzu tabanlı genetik algoritmalar ile çözülmesi
Solution of multiple sensor placement problem with genetic algorithms and gene pool based genetic algorithms
- Tez No: 300259
- Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada iki veya daha fazla sayıda sabit konumlu sensörün bir arazi üzerinde veya havada sabit konum ve sabit irtifada konumlandırılması durumunda en geniş kaplama alanının elde edilmesi amacıyla bir simülasyon ortamı oluşturulmuştur. Bu simülasyon ortamında arazi modeli MATLAB yazılımında DTED (Digital Terrain Elevation Data - Sayısal Arazi Yükseklik Verisi) Level 1 kullanılarak oluşturulmuştur. Sensör modeli ise küresel görüşe sahip, menzili dahilinde algılama amaçlı olarak kullanılan işaretin zayıflamadığı ve çizgisel görüş (LOS - Line Of Sight) prensibine gore çalıştığı kabul edilen bir sensör olarak kurgulanmıştır. Kurgulanan modelde söz konusu sensörlerin kaplama alanının maksimize edilmesi maksadıyla önce geleneksel Genetik Algoritmalar kullanılmış, daha sonra ?Gen Havuzu Tabanlı Genetik Algoritmalar? olarak isimlendirilen alternatif bir yöntem kullanılmıştır. Çalışma sonucunda her iki yöntem ve ayrıca kullanılan ek yöntemlerle elde edilen sayısal sonuçlar karşılaştırılmıştır. Tüm kurgulanan model ve çalışma MATLAB yazılımında kodlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a simulation environment is constructed in order to obtain the maximum coverage area with multiple sensors on a terrain or in the air at a constant altitude and constant position. In this simulation environment, the terrain model is constructed with MATLAB software using DTED (Digital Terrain Elevation Data) Level 1. Sensor model is constructed as a sensor which has a spherical view, with a signal power that does decay up to its range, and works with the Line Of Sight (LOS) principle. Two meta-heuristic optimization methods, Genetic Algorithms and an alternative method named ?Gene Pool Based Genetic Algorithms? are used in order to maximize the coverage area of the sensors. At the end of the study the two methods and their derivatives are compared with numerical values. For the implementation of the proposed approaches and the simulation studies MATLAB environment is utilized.