Hidrojene Rbd PKS yağlarının ağartılması işleminde parametre ve değişkenlerin incelenmesi
To investigate the variables and parameters of hydrogenated Rbd palm kernel stearin oil in the post bleaching process
  1. Tez No: 300275
  2. Yazar: SERKAN KIYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hidrojene rbd PKS (nötralize edilmiş-ağartılmış-deodorize edilmiş palm çekirdeği stearin) yağlarının hem depolama ve taşınım esnasında kazanmış olduğu safsızlıkların giderilmesi, hem de hidrojene edilmesi sonucu yağda kaçak halde bulunan nikel katalist varlığının ulusal standartlar içerisinde belirlenen spek aralıklarında sağlanabilmesi için ağartma işlemi yapılır. İstenmeyen pigmentler ve katalistler, ağartma işleminde asitle aktifleştirilmiş ağartma toprağı ile adsorblanarak filtrasyonla yağdan uzaklaştırılırlar. Ağartma işleminde kalite parametreleri olarak renk, asit, sabun ve nikel varlığı belirlenir. Kalite değer aralıkları temel alınarak hidrojene rbd PKS yağlarının ağartılması işleminde optimum toprak miktarı, sıcaklık ve zamanın tespit edilmesi bu çalışmanın amacıdır. Uygulanan ağartma işlemleri için güvenli çalışma talimatı, belirlenen proses şartları ile 15 tonluk ağartma tankında, 100 rpm karıştırıcı motor hızında, yaklaşık 120-150 mbar vakum altında ve 25 dakikalık ağartma süresinde standart hale getirilmiştir. Sıcaklık (85-90-95 °C) ve toprak miktarında (30-40-50 kg) değişmeler gözönüne alınarak kalite parametreleri incelendiğinde, optimum ağartma sıcaklığının (95 °C) ve toprak miktarının (30 kg), kaçak halde bulunan nikel katalist varlığını (0.09 ppm) kalite standartları içerisinde belirlenen asgari düzeye indirdiği, bununla birlikte ağartma sonrası süreçler (interesterifikasyon, harmanlama, deodorizasyon) için proses maliyetini en aza düşürecek şekilde serbest yağ asitlerini, renk ve sabun miktarlarını sırasıyla, 0.1 (% ffa), 0.8 (kırmızı), 0 (% sabun) değerlerine getirdiği proses çalışmalarımızda neticelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A post bleaching process is used both for removing impurities which are enhanced when hydrogenated rbd palm kernel stearin oil is stored and transported and for keeping the presence of nickel catalysis in oil, which resulted from hydrogenation, in a range of scala which is evaluated in national standardization. In a post bleaching process, undesired pigments and catalysis are removed from oils by absorption using acid activated bleaching earth via filtration. The amount of color, acid, soap and presence of nickel as quality parameters in the post bleaching process are investigated. Based upon the range of scala of quality, this thesis?s aim is to point out the optimum amount of bleaching earth, temperature and reaction time in the process which is bleached for hydrogenated rbd palm kernel stearin oil. The bleaching process was carried out in bleaching tank roughly 15 ton, range of mixing 100 rpm, pressure 120-150 mbar. The optimum amount of bleaching earth, temperature and reaction time was implemented 30 kg, 95 °C, 25 minutes respectively by considering the national standardization for edible oil and fats. Consequently, the quality parameters, which are free faty acid, colour and amount of soap and nickel, were investigated 0.1 (% ffa), 0.8 (red), 0 and 0.09 ppm respectively.