Sabit akım modunda çalışan da elektronik yük uygulaması
DC electronic load application works in constant current mode
  1. Tez No: 300287
  2. Yazar: ERTAN TİKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde birçok elektronik uygulamalar için enerji verimliliği ve güvenilir güç kaynaklarının kullanımı kritiktir. Bu nedenle elektrikli araçlar, bilgisayar güç kaynağı, 3. nesil cep telefonları gibi cihazlara elektrik sağlamada kullanılan güç kaynaklarının performansını tanımlayan test cihazının elde edilmesi önemlidir. Standart bir performans testi akünün davranışını karakterize eden deşarj eğrilerinin analiz edilmesinden oluşur. Bu eğrilerin gözlenmesiyle akü ömrü ölçülebilir. DA elektronik yükler akü deşarj ölçümüne izin vermek için bu özeliği sağlarlar.Yapılan tez çalışmasında, DA-DA yükselten çevirici kullanımıyla devrenin girişinden kontrol edilebilir sabit akım çekilecektir. Giriş gerilimi 12V olan çeviricinin giriş akımı uygun bir analog kontrolör yardımıyla kontrol edilerek, 0-7A arası değişebilen sabit bir akım elde edilecektir. Böylece istenen akım, mekanik olarak yük değiştirmeye gerek kalmadan elektronik yük ile çekilmiş olur.İlk olarak yükselten çeviricinin DA ve AA modelleri çıkartılacak, bir sonraki bölümde bu modeller kullanılarak transfer fonksiyonları bulunacaktır. Bu bölümden sonra, sabit akımın elde edilmesini sağlayan kontrolör tasarlanacaktır. Son olarak da devre gerçeklenecek ve simülasyonları yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
For most electronic applications today, using energy efficient and reliable power sources is critical. Therefore, it is important to have a test instrument that defines the performance of the power sources used to provide electricity for devices such as electrical vehicles, computer power supplies, 3G cellular phones. A standard performance test consists of analyzing discharge curves that characterize the behavior of the battery. By observing these curves, the battery life can be measured. DC loads provide this feature to allow battery discharge measurement.At this thesis study, controllable constant current will be drawn by the input side of the DC-DC boost converter. Input current of the converter that has input voltage of 12V is controlled by a suitable analog controller, as a result, constant current will be obtained in a range of 0 to 7 amperes. So, desired current is drawn without mechanical load changes by using DC electronic load.At first section DC and AC models of the boost converter will be obtained. And then transfer functions will be found by using these models. After this section, controller which provides constant current will be designed. At last, the circuit will be implemented and simulations will be done.