Sakız ağacının (Pistacia lentiscus) in vitro koşullarda mikroçoğaltımı ve saklanması
In vitro micropropagation and storage of lentisk (Pistacia lentiscus)
- Tez No: 300290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YELDA ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Pistacia lentiscus L. (Sakız ağacı), Anacardiaceae familyasının önemli bir üyesidir ve her daim yeşil, kuraklığa dirençli bir bitkidir. Sakız ağacının gövdesi ticari öneme sahip mastik sakızı denilen bir reçine üretir. Sakız ağacı kalkerli topraklara dirençlilik, kesim veya yangın sonrası tekrar büyüyebilme ve toprağı erozyona karşı koruma gibi önemli biyolojik özelliklere sahiptir. Doğada yetişen sakız ağaçlarının çoğalması, tohumları aracılığıyla olmaktadır ve türün dioik olması nedeniyle farklı genotipler arasında gelişmede ve sakız eldesinde farklılıklar oluşmaktadır. Bununla birlikte çelikle üretimde ise adventitatif kök oluşumu, çok düşük veya hiç olmamaktadır. Generatif ve vejetatif üretimde karşılaşılan sorunlar ve ticari önemi nedeniyle, çoğaltımın biyoteknolojik yöntemler ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Pistacia lentiscus L. is an important member of the Anacardiaceae family and it is an evergreen, drought resistance plant. Lentisk trunk produce a gum named as mastic gum which has an important commercial value. Resistance to calcareous soil, re-growth after cutting or fire injuries and soil protection against erosion are among the important biological properties of the tree. The plant is naturally propagated by seed. Because of the dioik feature of the species, seed propagation causes variation in growth and yield of mastic gum among various genotypes. Moreover propagation by cutting is also not preferred due to poor induction of adventitious roots. Due to problems faced with generative and vegetative propagation of the species and its commercial value, it is essential to complement traditional propagation techniques with biotechnological methods. In addition the rapid conversion of lentisk growing areas to touristic places also causes the loss of genetic sources. Therefore, the aim of this thesis concerns the development of efficient micropropagation and mid-term conservation techniques for vegetative buds of lentisk.