Bitümlü formasyonlardan çevre dostu enerji elde edilmesinin araştırılması
Investigation of obtaining environment friendly energy from bituminous formations
  1. Tez No: 300289
  2. Yazar: DİDEM EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİM ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda, sıvı yakıtlara ve organik kimyasal maddelere kaynak oluşturan petrol türevi hammaddelere olan gereksinim giderek artmaktadır. Bu ihtiyaçları karşılayacak en önemli enerji kaynaklarından bir tanesi de bitümlü şistlerdir.Dünya'nın hızla artan enerji ihtiyacı ve buna karşılık yeterli olmayan birincil enerji kaynakları, araştırmacıları yeni enerji kaynakları üzerinde çalışmaya yöneltmiştir. Piroliz de bu yöntemlerden birisidir. Petrol rezervlerinin tükeneceği göz önüne alınırsa piroliz yöntemi oldukça önemlidir.Bitümlü şistlerden enerji elde yolunda birçok yöntem kullanılmakta olup, bunlardan en çok kullanılanı piroliz yöntemidir.Bitümlü şistten elektrik ve ısı üretiminde doğrudan yakma ve piroliz yöntemiyle şist petrolü üretimi, üzerinde durulan en önemli değerlendirme seçenekleridir.Bu çalışmada Bahçecik bitümlü şistlerinin çeşitli koşullarda pirolizi gerçekleştirilmiştir. Deneyler sabit yatak piroliz reaktöründe, 375 oC den başlayan farklı sıcaklık ortamlarında normal piroliz koşullarında yürütülmüştür. piroliz sıcaklığı, ısıtma hızı, piroliz ürün verimleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Yapılan analizler sonunda elde edilen sıvı ürünün enerji kaynağı olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, petroleum-derived liquid fuels and organic chemicals, raw materials needed by the source is increasing. One of the most important energy sources to meet these requirements comprise schists in the bituminous.Earth's rapidly growing energy needs and it is not adequate provision of primary energy resources, have led researchers to work on new energy sources. Pyrolysis is one of these methods. Given the method of pyrolysis is very important that oil reserves will run out.Bituminous schist from the way energy is used in many ways, of which the most commonly used method of pyrolysis.Bituminous schist directly to the production of electricity and heat production of oil shale combustion and pyrolysis method, the most important evaluation focused on the options.In this study, pyrolysis was carried out in various conditions Bahçecik' s oil shales. Experiments fixed bed pyrolysis reactor, 375 ° C starting from the normal pyrolysis conditions was carried out in different temperature environments. pyrolysis temperature, heating rate, the effect on yields of pyrolysis products were investigated. At the end of the analysis were obtained from the lique product can be used as a source of energy.