Türk tezhip sanatında hilye tasarımında farklı yorumlar
Turkish art of illumination in the design of different comments in hilye
- Tez No: 300364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGAY KORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Süs, ziynet, cevher, güzel sıfatlar, güzel yüz, anlamına gelen '' hilye '' kelimesi, daha çok Hz. Muhammed'in Kutsal vasıflarını, gözünün ve saçının rengini, vücudunun biçimini, boyunu, tavır ve hareketlerini özellikleriyle anlatmak için kullanılır. Hilye-i Nebevî şeklinde de kullanılır.Hilyeler, Geleneksel sanatlarımızdan olan hat sanatı ile, tezhip sanatının birlikte olduğu levhalardır.Hilyeler taşıdığı manevi değerlerin yanı sıra tasarım olarak da çok farklı fikirler üretebileceğiniz bir kalıba sahiptir. O yüzdendir ki ister hat ister tezhip sanatçıları için bir hilyeyi süslemek ya da yazıyla oluşturmak her zaman keyif ve mutluluk kaynağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ornament, jewels, mineral, nice adjectives, beautiful face, which means''word''hilye, more Hz. Muhammad's Holy skills, eye and hair color, body style, size, attitude and actions are used to describe features. Hilia-i is also used as a Mosque. Hilye, with the traditional arts of calligraphy, the art of illumination in the sheets. Hilye carries, as well as spiritual values as the design has a pattern you can produce very different ideas. He wants the line of illumination for which artists like to dress up or writing to create a hilyeyi always been a source of joy and happiness.