Sanat yapıtında kurmacanın sınırları
Limits of fiction in work of art
- Tez No: 300365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLÇİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma postyapsallık doğrultusunda oluşan gerçeklik anlayışımızı ve dolayısıyla sanat anlayışımızı ele almaktadır. Gerçeğin işlemsel nesneye dönüştüğü düşüncesiyle birlik içinde, sanal olarak var edilen kişilerin veya olayların gündelik anlamıyla gerçek olarak kabul edebilecekleri veya gerçekte tarih olarak bilinen geçmişimizin doğruluğundan da şüphe edilebilir bir noktada sanat nesnesinin büründüğü kişilik incelenmiştir.Bu yaklaşımlar, var olmayan bir şeyin nesnel olarak ortaya konduğu çalışmalarla birlikte, var olan nesnelerin tümüyle düşünsel olarak yeniden üretildiği ve canlandırıldığı çalışmaları da kapsayan bir inceleme çerçevesinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis explains the way our understanding of the reality shapes in accordance with the post structuralism and so our understanding of art. The subject that is studied here is the acceptance of the creation of imaginary people or every day events as a reality and the personality that the art object takes on at a point where our past which is actually known as history is something to doubt.These approaches are put forward by an examination that covers the works which exposes nonexisting subjects objectively and also recreates existing objects in an entirely new intellectual way.