Ortaöğretim 9. sınıf kimyasal değişimler ünitesine yönelik sanal kimya laboratuvarı deneylerinin geliştirilmesi uygulanması ve değerlendirilmesi
Development, application and evaluation of virtual chemistry laboratory experiments for chemichal changes unit at secondary school 9th grade curriculum
  1. Tez No: 300415
  2. Yazar: ZEYNEP TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİPAŞA AYAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 9. Sınıf kimya öğretim programı içerisinde yer alan kimyasal değişimler ünitesi kapsamındaki deneyleri konu alan etkileşimli bir sanal kimya laboratuvarı geliştirmek, uygulamak ve değerlendirmektir. Sanal laboratuvarın geliştirilmesinde yapılandırmacı öğrenme kuramı ve Tahmin-Gözlem-Açıklama stratejisi temel alınmıştır. Yarı deneysel yöntem ile gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini Trabzon il merkezindeki bir Anadolu Lisesinin 9. sınıflardan seçilen üç farklı şubesindeki toplam 90 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenci gruplarının biri deney ve ikisi kontrol grubu olarak rastgele seçilmiştir. Çalışmanın verileri ön ve son test olarak uygulanan Kimyasal Değişimler Ünitesi Başarı Testi, Kimya Dersine Yönelik Tutum Anketi, Laboratuvar Araç Gereçlerini Tanıma Testi, Öğretim Felsefesi Anketi, yarı yapılandırılmış mülakat, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış gözlemlerden elde edilmiştir.Çalışmanın verileri sosyal bilimler için istatistik paketi (SPSS 16.0) kullanılarak değerlendirilmiş grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda geliştirilen sanal kimya laboratuvarı yazılımının en az gerçek kimya laboratuvarı kadar etkili olduğu ve yapılandırmacı bir öğrenme ortamı oluşmasına olumlu yönde etki yaptığı görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin, yazılım kapsamındaki deneyleri gerçeğe çok yakın doğrulukta sonuçlandırabildikleri, bu süreçte kendilerini güvende hissettikleri, yaptıkları deney ile günlük hayat arasındaki ilişkiyi kurabildikleri, üzerinde çalıştıkları deneyin makroskobik, moleküler ve sembolik boyutlarını inceleme imkânı buldukları belirlenmiştir. Gelecekte sanal kimya laboratuvarlarının eğitim ve öğretimde tamamlayıcı ve destekleyici bir unsur olarak kullanılmasının hem ülke ekonomisi açısından hem de öğrenmenin kalıcılığı açısından vazgeçilemez bir öğretim materyali olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to develop, implement and assess an interactive virtual chemistry laboratory sampling the experiments in the chemical changes unit in 9th grade chemistry curriculum. The virtual laboratory was developed based on constructivist learning theory and Prediction-Observation-Explanation strategy. The sample of this quasi-experimental study was 90 students from three different 9th grade classrooms of an Anatolian Secondary school located in the city center of Trabzon. The student groups were randomly attained as one experimental and two control groups. The data collection tools of the study were; Chemical Changes Unit Achievement Test, Laboratory Equipments Test, Attitude Scale towards Chemistry Course, Education Philosophy Questionnaire, Semi-structured interviews, structured and unstructured observations.The data of the study were evaluated and comparisons within and between groups were made, by using Statistical Package for Social Sciences (SPSS 16.0). The results showed that virtual chemistry laboratory software was just as effective as real chemistry laboratory and it positively affected the facilitating of constructivist learning environment. It was determined that the students in experimental group conducted the experiments as precise as the real ones; they felt themselves safe during the experiments; they could relate the experiments with daily life; they had the opportunity to investigate macroscopic, molecular and symbolic dimensions of the experiments. It was speculated that using virtual chemistry laboratories as a supportive complement in education will become an indispensible instructional material in terms of both national economy and the persistency of the learning.