5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser sahibinin malî ve manevî haklarının miras yolu ile intikali
Transfer by inheritance of author's economic and moral rights covered by the Law on Intellectual and Artistic Works numbered 5846
  1. Tez No: 300572
  2. Yazar: AYŞEGÜL ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bir eseri meydana getiren kişi eser sahibi sıfatıyla hukukun kendisine tanıdığı bazı malî ve manevî nitelikte haklara sahip olmaktadır. Eser sahibinin yaşamı boyunca bu hakları üzerinde tasarruf edebildiği bilinmektedir. Eser yaratıcısı öldüğü takdirde ise söz konusu hakların sona erip ermeyecekleri, devam edeceklerse bunların kimler tarafından hangi şartlarda kullanılabilecekleri incelenmesi gereken, doktrinde ve yargı uygulamasında da tartışma konusu olan meselelerdir.Bu tez çalışmasında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser sahibinin malî ve manevî haklarının miras yolu ile intikali konusu mevzuat, doktriner tartışmalar ve yargı kararları ışığında incelenmiş, yeri geldikçe kendi görüşlerimize de yer verilmiştir. Çalışma üç bölüm halinde hazırlanmıştır. Birinci bölümde eser sahibinin hakları, ikinci bölümde manevî hakların miras yoluyla intikali, üçüncü bölümde ise malî hakların miras yoluyla intikali hususları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A person who creates a work, as an author, holds economic and moral rights that are entitled by the law. It is known that the author exercises these rights through his/her lifetime. Provided that the author dies, the questions of whether these rights expire or survive and if survival is of concern, who will exercise these rights and which terms are required to exercise them, are the points that must be discussed and already analysed in doctrine and jurisprudence.In this study, the subject of transfer by inheritance of author?s economic and moral rights covered by the Law on Intellectual and Artistic Works numbered 5846 is analysed in light of the legislation, doctriner discussions and jurisprudence, also our opinions are presented. The thesis is prepared as three chapters. In the first chapter the rights of the author, in the second chapter transfer by inheritance of the moral rights, in the third chapter transfer by inheritance of the economic rights are analysed.