Religious community and practices: A comparative study of funeral ceremonies at the Kocatepe Mosque and the Hacıbayram Mosque
Dini cemaat ve pratikler: Kocatepe Camisi ve Hacıbayram Camisinde yapılan cenaze törenlerinin karşılaştırmalı bir incelemesi
- Tez No: 300600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji ve Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde, Ankara'da bulunan Hacıbayram ve Kocatepe Camilerinde yapılan cenaze törenlerinin karşılaştırmalı bir incelemesini yaparak farklı dini cemaat ve pratikler arasında ortaya çıkan farklılıkları incelemeyi amaçladım. İki camide de katılmış olduğum seksen yedi cenaze töreninden toplanan etnografik veriler, aynı camide yapılan cenaze törenleri arasında birbirini takip eden kalıpların olduğunu göstermektedir. İki camideki bu törensel kalıpları karşılaştırdığım zaman, bu iki camide gerçekleştirilen cenaze törenlerinin, materyal kültür, toplumsal cinsiyet ve duygular açısından farklılaştığı gözlemlenmiştir. Bu ritüel farklılıkların ortaya çıkmasında camiyi tercih eden cemaatin doğası ve nitelikleri ve camiye yüklenen anlam ve gelenekler gibi değişkenler etkilidir.Bunun yanında aynı camide yapılan cenaze törenlerinde tekrar eden kalıpların dahi ölen kişinin ve yakınlarının sosyal statüsü ve dünya görüşlerinden dolayı farklılaşabildiği de fark edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I intend to examine differences between religious communities and practices through a comparative study of funeral ceremonies performed at Hacıbayram and Kocatepe Mosques in Ankara. The ethnographic data, which have been collected through eighty-seven funeral ceremony that I attended in these two mosques, shows that there are repetitive patterns among funeral ceremonies performed in the same mosque. When we compare the ceremonial patterns in Hacıbayram Mosque and Kocatepe Mosque, it is observed that funeral ceremonies performed in these two mosques is differentiated in terms of material culture, gender and sentiments. There are different variables for these ritual differentiations, such as the nature and composition of a religious community frequenting a mosque, and the meanings and traditions ascribed to a mosque, which affect the way in which prayers are perceived and practiced.Besides, it is also realized that repetitive patterns among funeral ceremonies performed in the same mosque may even differentiate, because of social status and worldview of deceased and mourners.