Flexible labour policy and the crisis of trade unionism: The case of Tekel workers resistance in Ankara
Esnek emek politikası ve sendikacılığın krizi: Ankara?daki Tekel işçileri direnişi örneği
- Tez No: 300601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, neoliberal ideolojik yapılanma araçlarının beraberinde getirdiği emeğin esnekleştirilmesine yönelik uygulamalar ve bu pratikler sonucunda oluşan sendikal krizi Ankara'daki Tekel İşçilerinin direnişleri bağlamında anlamlandırmaktır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, sendikalara Marksist anlayış ve aynı zamanda bu anlayış içerisindeki eleştirel bakıştan yola çıkılarak, sermaye birikiminin 1970'lerin ortalarında itibaren krize girmesiyle birlikte neolibeal ideolojik yapılanma araçlarının uygulanması sonucunda sendikaların krize girme nedenlerinin tartışılması çerçevesinde oluşturulmaktadır. Bu perspektif üzerinden, neoliberal hegemonya sürecinde uygulanmakta olan, deregülasyon, özelleştirme ve esnekleştirme politikalarıyla emeğin metalaşması, bir yandan istihdam biçimlerinin çok katmanlı ve güvencesiz hale gelmesine diğer yandan da sınıfın parçalanmasına dolayısıyla sendikaların temsiliyet krizine yol açması analiz edilmektedir. Bu bağlamda, Ankara'da 78 gün boyunca kesintisiz olarak devam etmiş olan Tekel işçilerinin direnişi, neoliberal politika aygıtlarının uygulanmasıyla giderek daha fazla esnek, güvencesiz ve sendikasız çalışma koşullarının dayatıldığı sürecin çeşitli kimlik yapılarından oluşan bütün kesimlerin ortak düzlemi/kaderi olduğu önsavı çerçevesinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the practices directed to the flexibilisation of the labor brought together with the means of neoliberal structuring and the trade union crisis appeared as an outcome of these in terms of the Tekel Workers? resistance in Ankara. The theoretical frame of this study is created in the content of the discussions that starting from the Marxist approach on trade unions and the critical view within this approach focus on the reasons of the crisis of the trade unions as a result of the applications of the neoliberal ideological structuring that appeared by the crisis of the accumulated capital during the mid-70?s. Over this perspective, the analysis concentrates on the one hand employment models? being multi-layered and insecure and on the other, the fragmentation of the class and therefore the representation crisis of the trade unions that are the outcomes of the commodification of the labor by the deregulation, privatization and flexibilisation policies applied in the process of neoliberal hegemony. In this context, the resistance of the Tekel workers that continued non-stop for 78 days is argued basing on the assumption that the process which forces the more flexible, insecure working conditions without any attachment to the trade unions via the application of the neoliberal political apparatuses becomes the common platform/destiny of all the parts of society constituted by different identity structures.