Fragmented yet united: Alevis' peregrination to 'urban'
Parçalı bir bütün: Alevilerin kente göçü
  1. Tez No: 300599
  2. Yazar: İREM ALATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde amaçlanan Alevi toplumunun Türkiye'deki şehir hayatına dair saptamalarda bulunmaktır. Tezde aktarılan veriler Ankara'da araştırmacı tarafından Dikmen Alevi Toplum Merkezi olarak anılan bir komplekste gerçekleştirilen, Şubat 2009'dan Ekim 2009'a kadar süren etnografik alan araştırması sonucu elde edilmiştir.Alevi toplumu içinde var olan farklı Alevilik tanımları ele alınmış ve bu farklı tanımlamalardan doğan cemaat icindeki gruplaşmaya vurgu yapılmıştır. Sonrasında, var olan bu farklı tanımlamaların nedenleri incelenmiş ve 1970 ve 1980'li yıllarda Alevilerin köyden kente göçü analiz edilerek Aleviliğin kurumlarında gerçekleşen değişiklikler aktarılmıştır. Göçle birlikte gelen değişimin bir değerlendirmesi sunulduktan sonra, Alevilerin dini mekan algısı analiz edilmiş ve ibadet yerleri açısından Alevi ve Sunni algıları karşılaştırılmıştır. Bunlara ek olarak dinsel bir mekan olan şehrin bu iki grup tarafından nasıl rekabetçi bir şekilde paylaşıldığının altı çizilmiştir. Bütün bunlara ek olarak, Alevi Araştırma, Dokümantasyon ve Uygulama Enstitüsü'nün açılması sonrasında Dikmen Alevi Toplum Merkezi örneği üzerinden, Alevi cemaatinin içindeki rekabetçi paylaşım akratılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, aktarılan durumun süregelen bir değişim içinde bulunan çevreye uyum sağlama çabası gösteren Alevilerin bu süreç içinde kendilerinin de değişmesinden kaynaklandığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present thesis aims to recount the current situation of the Alevi community in the urban Turkish setting. The data were collected during eight months of ethnographic field research from February 2009 to October 2009 in a complex preferred to be called as the Dikmen Alevi Community Center, in Ankara.I present different ways adopted by various groups while explaining what Alevism is and I stress the fact that there is a certain degree of fragmentalization within the community due to such diverse descriptions. Thenceforth, I emphasize the reasons behind the existence of divergent classifications and analyze Alevis? migration from rural to urban areas during 1970s and 1980s as it relates to the changes in the institutions. After offering an evaluation of the changes accompanying migration, I accentuate the competitive sharing of the city as a religious space between Alevis and Sunnis concentrating on Alevis? perception of religious space and providing a comparison between Sunni and Alevi perceptions regarding the places of worship. Subsequently, I attempt to show that there is a competitive sharing relationship present within the community giving the example of Dikmen Alevi Community Center after the establishment of the Alevi Institute for Research, Documentation and Application. I conclude that this kind of a relationship and the current state of affairs are the results of the struggle to adapt to a changing environment, which in turn alters the individuals themselves.