The Lebanese-Syrian relations between 1989-2005: The changes and continuities
1989-2005 yılları arası Lübnan-Suriye ilişkileri: Değişim ve süreklilik
  1. Tez No: 300606
  2. Yazar: İREM ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA BENLİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezin amacı, Lübnan ve Suriye?nin ikili ilişkilerini 1989-2005 yılları arasında incelemektir. Belirlenen dönemde, Lübnan-Suriye ilişkileri Lübnan üzerinde Suriye hakimiyetinin kurulması ve yıkılması olarak nitelendirilebilir. Bu çalışma, ikili ilişkilerdeki bu dönü?üme odaklanmakta ve temel olarak Lübnan-Suriye ilişkilerinin nasıl dönüştüğünü, daha geniş bölgesel ortamı nasıl etkilediğini ve bu ortamdan nasıletkilendiğini sorgulamaktadır. Tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Tarihsel olarak ayrılmış her bir bölümde, ikili ilişkilerin gidişatını belirleyen ana unsurlar ve bu unsurlar göz önünde bulundurularak ilişkilerdeki değişim ve süreklilik araştırılmıştır. İlk bölümde çalışma ilişkilerin tarihsel arkaplanına, özellikle de Lübnan?ın Büyük Suriye?den koparılmasına ve bağımsızlık sonrası döneme odaklanmaktadır. ?kinci bölümde, ilişkiler Lübnan sivil savaşı döneminde Suriye?nin aktif ve etkili müdahale politikalarının başlangıcı bağlamında incelenmektedir. Üçüncü bölüm sivil savaş sonrası dönemden 2000 yılınadek süren tartışmasız Suriye hakimiyeti dönemini kapsamaktadır. Dördüncü bölümde ilişkilerin gidişatındaki değişimler bölgesel ve uluslararası ortamdaki değişimlerle ilişkilendirilerek incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyze the bilateral relations between Lebanon and Syria between the years 1989-2005. In the defined time period, the Lebanese-Syrian relations were characterized by the establishment and fall of the Syrian domination over Lebanon. This study focuses on this transformation in their relations and mainly questions how the Lebanese-Syrian relations were transformed, how it affected and in turn were affected by the broader regional setting. Accordingly, the thesis is consistent of four main parts. In each historically divided time period, the major determinants of the direction of their relations and the changes and continuities in regard to these determinants are investigated. In the first part, the study focuses on the historical evolution of their relations with due attention to the dispatchment of Lebanon from Greater Syria and post-independence period. In the second part, their relations are analyzed in the era of Lebanese civil war which also signifies the beginning of active and effective Syrian involvement in Lebanese affairs. The third part encompasses the period of unquestioned Syrian domination over Lebanonin the post-civil war period up until the year 2000. In the fourth part, the changes in the direction of their relations studied in relate to the role of changing international and regional environment in affecting their relations.