Understanding the role of renewable energy in a rentier state: The example of United Arab Emirates
Rantiye devlette yenilenebilir enerjinin rolünü anlamak: Birleşik Arap Emirlikleri örneği
- Tez No: 300605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KİBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezin genel amacı, geleneksel bir petrol zengini ülke örneğinde yenilenebilir enerji paradigmasının kurulması olanaklarının araştırılması olarak ortaya konulabilir. Petrol paradigmasının model oyuncusu, Arap Körfez bölgesinin genel karakterini temsil etmesi ve `rantiye devlet' kavramına uygun bir örnek teşkil etmesi açısından Birleşik Arap Emirlikleri olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, ilk olarak petrol paradigmasına ekonomik sorunlar, sosyal dengesizlikler ve çevresel etkiler açılarından ışık tutulması amaçlanmıştır. İkinci olarak ise, ülkenin 1971'de bağımsızlığını kazanmasından sonra yenilenebilir enerji politikalarının Emirlik yönetimlerinde ne şekilde yer bulduğu sorusu yanıtlanmaya çalışılacaktır. Üçüncü olarak ise, ülkenin yenilenebilir enerji politikaları ile birtakım olumlu gelişmeler arasındaki pozitif korelasyonun altı çizilecektir. Bu tez, Birleşik Arap Emirlikleri'nin bölgedeki ve bölge dışındaki diğer rantiye devletler için tükenmekte olan petrol kaynakları karşısında yenilenebilir enerji politikalarının benimsenmesi yönünde bir model teşkil edip edemeyeceği konusunda bilgilendirici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this thesis can be put as the search for the prospects of the establishment of a renewable energy paradigm in a conventional example of an oil-rich state. The sample actor of the oil paradigm is chosen as the United Arab Emirates, as it represents the overall character of the Arab Gulf region, as well as being an appropriate example of what is termed as the `rentier state?. Within this framework, firstly it is aimed to shed light on the negative impacts of the oil paradigm in terms of economic problems, social imbalances, and environmental consequences. Secondly, it is sought to answer the question of what has been done for the incorporation of a renewable energy policies into various aspects of Emirati governance, ever since the country?s independence in 1971. Thirdly, the causal relationship between the country?s renewable energy policies and certain positive outcomes will be highlighted. This thesis would be informative to show whether United Arab Emirates could be a model for other rentier states of the region and beyond, towards the embracing of renewable energy paradigm in the face of depleting oil resources.