Representation of Turkey in the Italian media: Between Islam and Europe
İtalyan medyasında Türkiye'nin sunumu: İslam ve Avrupa arasında
- Tez No: 300607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, İtalyan gazetelerinde Türkiye'nin simgesini araştırmayı hedeflemektedir. a) İtalyan halkının Türkiye hakkındaki düşük bilgi seviyesine paralel olarak klişe ve yanlış bilgilendirme içerip içermediğini; b) politik gündem ve medyanın arasında bir yakınsama olup olmadığını; c) Türkiye algısı yaratılmasında İslam'ın kullanılıp kullanılmadığını.Son yıllardaki Transatlantic Trends Anketlerine göre, İtalyanların Türkiye ve Avrupa Birliği üyeliği hakkında karışık ve sınırlı bilgi sahibi oldukları görülebilir.Politik düzeyde hükümet Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemektedir. Siyasi partiler düzeyinde ise bu konudaki görüşler partilerin siyasi konumlarına göre farklılaşmaktadır. Bu tez, çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'nin İtalyanların akıllarında yarattığı imajda İslam algısının oynadığı önemli rolü tartışmaktadır. Bu konudaki sebepleri daha iyi araştırabilmek için İtalyan kitlesel medyası birincil kaynak olarak analiz edilmiştir. Kitlesel medyanın halk üzerindeki etkisini araştıran birçok araştırma; medyada yer alan haber sayısı ve halkın görüşleri arasında doğrusal bir iletişim olduğunu kapsamaktadır. İtalyan halkının Türkiye hakkındaki görüşlerinin medyada yer alan haberler ve daha da önemlisi bu haberlerin nasıl olduğu ile olan alakası incelenmektedir. Buna ek olarak medya gündemi ve siyasal gündem arasındaki benzerlikler ve bazı medya ajanslarının bazı politik partilerin görüşlerini yansıtması tartışılmaktadır. Bu tez, Türkiye imajının İtalyan gazetelerindeki yetersiz bilgilerle sınırlı olduğu sonucunu ortaya çıkarmış ve Türkiye'nin AB üyeliği, politik partilerin görüşleri ve medyadaki yansımaları konularında İslam'ın Türkiye'nin imajı için önemli bir etken olduğunu incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the representation of Turkey by the Italian newspapers in order to determine: a) if it is a stereotyped and ill-informed representation of Turkey, in parallel to the low level knowledge of the Italian public on Turkey; b) if there is a convergence among political agenda on Turkey and the media on Turkey; c) whether Islam is being inserted to the construction of Turkish perception by the Italian media. According to the Transatlantic Trends Surveys of the past years, it appears that the Italians have a confused image and limited knowledge of Turkey and its membership to the EU. On the political level, the government official position is supportive of Turkish membership into the EU. At the political party level, the opinions on this matter are diverse, principally depending on the political positions of the parties. This thesis argues that Turkey being Muslim-majority country, the perception of Islam plays an important role in shaping Turkish image in the Italians? minds. Thus, to elaborate better on the reasons of this situation, the Italian mass media is analysed as the principal resource of information. Several studies about the effects of mass media on public opinion contain the unspoken assumption that a linear relationship exists between the quantity of media reports and the opinions of the population. Thus, it is argued that the Italian public opinion on Turkey is highly related on the media coverage and, most important, on how it is addressed. Plus, it is also argued that the media agenda has major similarities with the political agenda, certain media outlets reflecting and repeating the positions of related political parties. This study, with its analysis of Italian newspapers, concludes that the representation of Turkey in the newspapers is limited in its informative content; dominantly includes Islam as a major component in its representation of Turkey and finally, when covering news on Turkey and analysing Turkish EU relations, newspapers with links to politics tend to repeat and reflect the positions of related political parties on Turkey.