Internal security and the new border management model of the EU: Migration-security nexus
Avrupa Birliği iç güvenliği, yeni sınır yönetimi modeli: Göç-güvenlik ekseni
  1. Tez No: 300633
  2. Yazar: ÇİĞDEM HAJİPOURAN BENAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN D. DAĞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu tez Avrupa Birliği?nin değişen iç güvenlik kavramsalla?tırması ve yeni sınır yönetimi modeli, üçüncü ülkelere etkisi ve sonuçta doğan güç ili?kileri üzerinedir. Göç insanlık tarihi kadar eski bir gerçeklik olmasına kar?ın, zaman içinde farklı ?ekilde resmedilmi?tir. Özellikle 1970ler sonrasında, Avrupa?da ya?anan resesyonun da etkisiyle göç çok iyi bir ?ekilde yönetilmesi gereken, aksi takdirde alıcı ülkeler için ciddi sorunlar doğurabilecek bir husus olarak formüle edilmi?tir. Dahası, son yıllarda bir ?güvenlik? sorunu haline gelmi?tir. Bu tez güvenlik kavramının anlamını ve rolünü sorgulamaktadır, dahası Foucault?un fikirleri paralelinde, güvenliğin kitleleri yönetmede bir araç olduğunu savunmaktadır. Göç ile güvenlik arasında bir bağ kurarak AB Avrupa?daki ve ötesindeki kitleleri yönetmek için yeni yönetim ?ekilleri geli?tirmektedir. Türkiye, AB ile üyelik müzakereleri yürüten bir ülke olarak, AB?nin yeni sınır güvenliği modelinin bir parçası haline gelmektedir. Bu ise güvenlik bürokrasinin zihin dünyasında ve pratiklerinde bir deği?im gerektirmektedir. Bu da mülteciler ve göçmenler açısından deği?en güç ili?kileri doğurmaktadır. Mevzuat deği?imi, e?le?tirme projeleri, en iyi örnekler Türk güvenlik bürokrasinin uygulamalarını yönetmekte kullanılan araçların bazılarıdır. AB fonları ile gerçekle?tirilen kar?ılama ve geri gönderme merkezleri in?asına yönelik projeler politikada ve uygulamadaki deği?imin en uç örneklerindendir.
Özet (Çeviri)
This is a thesis about the changing internal security conceptualizations and the new border management model of the European Union (EU), its effects on third countries and resultant power relations. Although migration is a fact as old as human history, the way the issue is represented varies in time. Especially after 1970s, with the influence of recession experienced in Europe, migration has been formulated as a tool that should be managed well, which otherwise would pose a serious problem for the host countries. Indeed, lately it has evolved to being a security ?problem?. This thesis questions the meaning and role of security; indeed it argues in line with a Foucaultian approach, security is a tool to govern populations. By linking migration and security the EU is also developing new forms of governing populations in Europe and beyond. Turkey, as a country furthering accession talks with the EU is becoming a part of the new border management model of the EU. This requires change in terms of the mentality and the practices of security bureaucracy in Turkey, which creates changing power relations vis-a-vis asylum seekers and migrants. Legal amendments, twinning projects are all tools for governing the conduct of Turkish security agents. Projects implemented with the EU funds to construct reception and deportation centres are an extreme case signifying the change of policy and practice in Turkey.