The Iranian nuclear issue: Assessment of Turkey's role
İran nükleer sorunu: Türkiye'nin rolünün değerlendirilmesi
  1. Tez No: 300634
  2. Yazar: ÖZKAN İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KİBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, İran nükleer sorunun çözümüne yönelik olarak yürütülen diplomatik süreçte Türkiye'nin rolünü İran ile gelişmekte olan ikili ilişkileri çerçevesinde değerlendirmekte, bu konuya Türkiye'nin gittikçe daha fazla müdahil olmasının nedenlerini analiz etmektedir. İlk olarak İran'ın nükleer programının ve bu programla bağlantılı anlaşmazlığını tarihsel arka planı ele alınacaktır. İkinci olarak, İran nükleer sorunun başlangıcından bu yana sorunu ele alan temel aktörlerin tutumları irdelenecektir. Üçüncü olarak, son yirmi yıla ağırlık verilmek üzere Türk-İran ilişkileri üzerinde durulacaktır. Son olarak, temel aktörlerin İran nükleer sorununa ilişkin tutumları ve gelişen Türk-İran ilişkileri çerçevesinde Türkiye'nin sorunun çözümüne yönelik diplomatik süreçte aktif rolü analiz edilecektir. Bu bağlamda, Türkiye'nin bu süreçteki aktif rolü birtakım pragmatik nedenler ve rasyonel faktörler temelinde açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis assesses the role of Turkey in the diplomatic process towards resolution of the Iranian nuclear issue within the context of its improving bilateral relations with Iran and analyzes the motives behind increasing Turkish involvement in this issue. Firstly, this thesis will present a historical overview of Iran?s nuclear program and the dispute arising from this program. Secondly, the attitudes of the major stakeholders who have been dealing with this issue since the inception will be put under spotlight. Thirdly, Turkish-Iranian relations will be examined with particular emphasis on the last two decades. Lastly, within the context of the attitudes of the major stakeholders and improving Turkish-Iranian relations Turkey?s active role in the diplomatic process will be analyzed. In this regard, Turkey?s active role in this process will be explained on the basis of some pragmatic reasons and rational factors.