Neoliberal recipies to the post-conflict Bosnia-Herzegovina: The case of privatizations
Çatışma sonrası Bosna-Hersek'e neoliberal reçeteler: Özelleştirme örneği
  1. Tez No: 300632
  2. Yazar: VOLKAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, savaş sonrası yeniden imar faaliyetlerinin Bosna-Hersek siyaseti, ekonomisi ve toplumu üzerindeki etkilerini özelleştirme örneğine odaklanarak incelemektedir. Bu amaçla, yerel ve uluslararası aktörlerin izledikleri stratejiler, küresel düzeyde hakim neoliberal paradigma bağlamında eleştirel olarak incelenmektedir. Tezin temel savı, özelleştirme sürecinin aşırı-milliyetçi yerel elitleri güçlendirerek ve yerel düzeyde feodal-benzeri yapıların kurulmasına ve toprak bazında etnik homojenizasyonun hızlanmasına katkıda bulunarak Dayton'da Bosna için öngörülen barış- ve devlet-kurma vizyonunun gerçekleşmesini zorlaştırmış olduğudur. Uluslararası aktörler, stratejik sektörlerdeki özelleştirmelere dokunulmadığı ve neoliberal programın sorunsuzca uygulanması garanti altına alındığı sürece bunları, kabul edilebilir riskler olarak görmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
The thesis analyzes the effects of post-war reconstruction on Bosnian politics, economy and society by focusing on the privatization process. To this end, the strategies followed by local and international actors are examined critically within the context of the globally dominant neoliberal paradigm. This thesis argues that the privatization process has made the realization of the Dayton vision for Bosnian peace- and state-building difficult by strengthening nationalist-extremist local elites, contributing to the creation of pseudo-feudal structures at the local level, and helping accelerate ethnic homogenization on territorial basis. For the international actors, these have been considered to be acceptable risks as long as privatization of strategic sectors is kept insulated and the non-interrupted implementation of the neoliberal programme is ensured.