Elite benefaction in Roman Asia minor: The case of Plancia Magna in Perge
Roma Küçük Asya'sında banilik: Perge'de Plancia Magna örneği
- Tez No: 300655
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, yerel elit sınıf tarafından gerçekleştirilen mimari baniliğin, Küçük Asya'daki Yunan kentlerinin Roma İmparatorluk dönemi sırasında kentleşmesindeki rolü ve banilerin sosyal statüleri üzerindeki etkisi üzerine bir incelemedir. Tez, antik çağlardaki banilik kavramı ve Anadolu kentlerinin Roma etkisi altındaki mimari yenileşme düzeni hakkında bir kuramsal çerçeve oluşturduktan sonra tek bir örneğe; Hadrianus döneminde Plancia Magna tarafından restore edilmiş olan Perge'deki Helenistik Kent Kapısı üzerine yoğunlaşır. Yenilenmesinin ardından bu kapı, Perge'deki kentsel aktivitelerin önemli bir parçası olmuş ve hem kent hem de banisi için gurur kaynağı haline gelmiştir. Dolayısıyla bu çalışma, Plancia Magna'nın mimari bağışının Perge'nin Roma etkisi altındaki kentleşme sürecine ve Plancia Magna'nın erkek egemen Roma toplumundaki kamusal kimliğinin değişimine olan katkısını irdelemeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis is an examination of the role of architectural benefaction of the local elite on the urbanization of the Greek cities of Asia Minor in the Roman Imperial period, and its impact on the social status of the benefactor. While providing a theoretical framework for the nature of benefaction in antiquity and the pattern of architectural renewal of the Anatolian cities under the Roman influence, the thesis focuses on a single case study; the Hellenistic City Gate of Perge which was restored by Plancia Magna during the reign of Hadrian. After its renovation, the gate became an indispensible part of the urban activities of Perge and a source of pride for both the city and its donor. Hence, this study constitutes an attempt to investigate the involvement of Plancia Magna?s architectural patronage within the Roman urbanization of Perge and also the transformation of the public persona of Plancia Magna in the center of the male-dominated Roman society.