Politics, law and morality: David Hume on justice
Siyaset, hukuk ve ahlak: David Hume?un adalet üzerine görüşleri
- Tez No: 300666
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. HALİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez David Hume'un adalet düşüncesini onun hukuk, ahlak ve siyaset felsefesi arasındaki uyumu inceleyerek değerlendirir. Hume'un hukuk, ahlak ve siyaset kuramlarında adalet kavramının kullanımının genel olarak tutarlı olduğu öne sürülmektedir. Bu hedef için, ilk olarak, Hume'un ahlaki düşüncesi ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci olarak, Hume'un hukuk kuramı ve onun hukuk felsefesindeki yeri ahlaki yönlerine atıflarla ele alınmıştır. Bunun üzerine, Hume'un adalet kavramının devletle ilişkisi ortaya koyulmuştur. Hume'un adalet anlayışının ahlaki, hukuki ve siyasi temelleri olduğu ve bu konuların tümünün aynı ilkelere dayandığı saptanmıştır. Hume'un felsefesinde ?adalet yasalarının? etik, yasal ve siyasal bir konu olduğu gösterilmiştir. Hume' göre, genel olarak, adalet kurallarına uymak ahlaki bir sorun olsa da, adalet yasaları büyük toplumlarda devlet tarafından teminat altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates David Hume?s notion of justice by examining the coherence in his legal, moral, and political philosophy. It is argued that on the whole, Hume?s use of the concept justice is coherent in his theories of law, ethics, and politics. To this end, firstly, Hume?s moral thought is examined in detail. Secondly, his legal theory and his position in legal philosophy are considered with references to its moral aspects. Next, Hume?s notion of justice is examined in its relation with the state. It is observed that Hume?s conception of justice has moral, legal, and political foundations, and that all of these subjects depend on the same principles. It is shown that the laws of justice constitute an ethical, legal, and political issue in Hume?s philosophy. According to Hume, although obeying the rules of justice is a moral topic, the laws of justice are guaranteed by the state in large societies.