Grasping the space of the heart/mind: Artistic creation and natural beauty in the later philosophy of Kitar? Nishida (1870-1945)
Zihin/kalbin uzamını kavramak: Kitar? Nishida?nın (1870-1945) geç dönem felsefesinde sanatsal yaratım ve doğa güzelliği
  1. Tez No: 300667
  2. Yazar: İBRAHİM SONER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmada estetik biçim problemi ve bu problemin doğa ve sanat güzelliği arasındaki ayrımla ilişkisi üzerinde odaklanılarak Japon düşünür Kitar? Nishida'nın (1870-1945) geç dönem sanat yaratımı kavramının doğa estetiğine doğanının ne ise o olarak deneyimlendiği bir yaklaşım sunduğu savunuluyor. Nishida geç dönem sanat yaratımı kavramını en ayrıntılı biçimde 1941 tarihinde yayınlanan ?Tarihsel Biçimlenme Eylemi Olarak Sanat Yaratımı? adlı makalesinde ortaya koyuyor. Bu makalede Nishida sanatsal yaratımı tarihsel, toplumsal biçimlenme olarak kavrıyor. Buna göre sanatsal yaratımın nesnesi olarak estetik biçim ve buna bağlı olarak yapıtın estetik değerlendirmesine nelerin uygun biçimde dâhil edileceği sadece yapıtın ortaya çıktığı tarihsel, toplumsal bağlam tarafından değil aynı zamanda doğal çevre tarafından belirlenir. Nishida ayrıca tarihsel biçimlenmeyi ?uzamın kavranması? olarak tanımlarken iki farklı ?uzamın kavranması? ayırt eder. Nishida'ya göre ?nesnenin uzamı?nı (mono no k?kan) kavramaya eğilimli Batı sanatlarının tersine, Doğu sanatları ?zihin/kalbin uzam?nı (kokoro no k?kan) kavramayı amaçlar. ?Zihin/kalbin uzamı?nın kavranmasında kavranılan şey nesne değil benin ya da algı/yaratma sürecinin ?içinde olduğu uzam?dır (ni oite aru k?kan).
Özet (Çeviri)
In this dissertation, focusing on the problem of ?aesthetic form? and its relation to the distinction between natural and artistic beauty, it is argued that the Japanese philosopher Kitar? Nishida?s (1870-1945) later conception of artistic creation provides a different model of the aesthetics of nature in which nature is appreciated as ?what it is?. Nishida most fully elaborates his later conception of artistic creation in the ?Artistic Creation as an Act of Historical Formation?, published in 1941. In this work Nishida conceives of artistic creation as an act of historical, social ?formation?. According to this conception ?aesthetic form? as the object of artistic creation, and hence what is relevant to its appreciation, is determined not only in relation to the historical, social context but also to the natural environment of its creation. Nishida further defines the historical ?formation? as the ?determination of form?, or the ?grasping of space?. And he distinguishes two different types of the ?grasping of space?. He suggests that in contrast to the Western arts, which are oriented toward grasping the ?space of the things? (mono no k?kan), the Eastern arts aim to grasp the ?space of the heart/mind? (kokoro no k?kan). In the ?grasping of the space of the heart/mind?, what is grasped is not the object but the ?space in which? (ni oite aru k?kan) the self, or the process of perception/creation is located.