Marx's epistemology: Relationship between reality and knowledge
Marx'ın epistemolojisi: Bilgi ve gerçeklik arasındaki ilişki
  1. Tez No: 300665
  2. Yazar: EREN CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı Marx'ın bilgi teorisini açıklanması ve ayrıntılandırılmasıdır. Marx'ın Alman İdeolojisi'nde ortaya koyduğu tarihsel materyalizm ve Grundrisse'de ifadeettiği metedoloji, günümüze kadar bilgi ve gerçeklik arasındaki ilişki konusunda birçok tartışmaya neden olmuştur. Bu tezde bizim tarafımızdan üretilen bilgi ve soyut kavramlar ile somut gerçeklik arasındaki karşılıklı ilişki Marx'ın metinlerine dayanılarak detaylı bir şekilde ifade edilmeye çalışılmıştır. Klasik epistemolojinin tersine ve Hegel'in epistemelojisi'ne benzer şekilde, Marx teori ve gerçekliği iki ayrı alan olarak görmemektedir. Bu tezde, soyut ve somut terimlerinin Marx'daki anlamları üzerinde durulayarak, bu terimlerin gösterdiği anlamlar ışığında Marx'ın Hegel'le ilişkisi ortaya koyulmuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to elaborate on the Marx?s theory of knowledge. Historical materialism presented in the German Ideology and the methodological remarks in Grundrisse have led to many discussions concerning the relation between knowledge and reality in Marx?s philosophy. This thesis tried to explore the interrelationships between the kinds of knowledge we produce, abstract concepts and the concrete material conditions, as elaborated by Marx. In contrast to traditional epistemology, and more along the lines of Hegel?s epistemology, Marx does not see theory and reality as belonging to two distinct spheres. This thesis endeavors toelucidate the terms abstract and concrete in Marx?s usage and tries to make a clear Marx?s relations to Hegel in light of these terms.