The significance of time in Kant's Critique of Pure Reason
Kant?ın Saf Aklın Eleştiri?sinde zamanın önemi
- Tez No: 300671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı Immanuel Kant'ın Saf Aklın Eleştirisi adlı yapıtında, zamanın duyarlık ve anlak arasındaki birleşimde oynadığı rolü ele alarak, zamanın önemini vurgulamaktır. Öncelikle, zamanın nesnel bilginin oluşumunda oynadığı rol araştırılmaktadır. Zaman, nesnelerin duyarlığımıza verili oluşlarının zorunlu koşulu olduğu için, onsuz tüm tasarımların zamansal düzenlenişten yoksun olacağı ve belki de hiç bir anlam ifade etmeyeceği tartışılmaktadır. Kant, duyarlık ve anlak arasındaki bağlantıyı imgelemin sağladığını ileri sürer. İmgelem yetisi ve zaman arasındaki ilişki araştırıldıktan sonra, duyarlık ve anlak arasındaki bağlantının imkanının en derinlerinde yatan şeyin zaman olduğu savı iddia edilmektedir. Son olarak, zaman ile özne arasındaki bağa odaklanılmaktadır. Fenomenal dünyanın bilgisi söz konusu olduğunda, zamanın aşkınsal özne ile birlikte insanın tüm bilgisinin koşulu olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to give an account of the significance of time in Kant?s Critique of Pure Reason by discussing its role in the unification of sensibility and understanding. I primarily investigate the role that time plays in the constitution of objective knowledge. I discuss that since time is the necessary condition for objects to be given to our sensibility, without it any representation would be without a temporal order and perhaps would not make any sense at all. Kant claims that it is imagination that enables the connection between sensibility and understanding possible. After investigating the relation between imagination and time, I argue for the following thesis: what lies at the very heart of the possibility of the connection between sensibility and understanding must be time itself. Finally, I focus on the kinship between time and the self. I argue that when it comes to knowledge of the phenomenal world, time together with transcendental self stands as the condition of all human knowledge.