The problem of justice in the philosophies of Rousseau and Kant
Rousseau ve Kant'ın felsefelerinde adalet sorunu
- Tez No: 300672
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma Jean Jacques Rousseau ve Immanuel Kant'ın adalet kuramlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma Kant'ın geliştirdiği savlara karşı Rousseau'nun demokratik siyaset kuramının savlarını savunmuştur. Rousseau ve Kant birey ve toplum arasındaki gerilimin nasıl çözüleceğini formüle etmişler ve bunu bireysel ve siyasi özgürlük arasındaki gerilim olarak belirlemişlerdir. Rousseau, bu gerilimi ahklaki ve siyasi özgürlük arasındaki gerilimi olarak belirlerken Kant içsel ve dışsal özgürlük adını vermiştir. Ancak Rousseau iki özgürlük kavrayışı arasında sürekliliği sağlayabilirken Kant tutarsız görünmektedir. Bu tezin temel savı, Rousseau'nun toplum sözleşmesi kuramının eleştirel potansiyelinin, Kant'ın egemenliği halktan alan asıl sözleşme idesiyle birlikte tehlikeye sokulduğudur. Bunun nedeni Rousseau'nun sözleşme kavrayışının Kant'ın adalet kuramıyla beraber pratik aklın idesine dönüşmesidir. Bu açıdan, bu çalışma iki düşünürün adalet kuramlarında sözleşmenin meşruiyetini oluşturan temeli sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make a comparison between Rousseau?s and Kant?s theory of justice. This thesis defends the arguments of Rousseau?s democratic political theory against the claims raised by Kant. Rousseau and Kant formulate how to relieve the tension between individual and society. This tension is the one between individual and political freedom. Rousseau calls it the tension between moral and political freedom and Kant terms it as internal and external freedom. However, Rousseau ensures continuity between two concepts of freedom, whereas Kant seems inconsistent. The main argument of this thesis is that the critical potential of Rousseau?s notion of the social contract is jeopardized by Kant?s Idea of original contract in which the sovereign authority is taken away from people since Rousseau?s notion of the social contract turns into Idea of original contract in Kant?s theory of justice. In this regard, this thesis particularly seeks to answer the question of what constitutes the legitimacy of the contract in their theory of justice.