Türkiye Büyük Millet Meclisi I. Döneminde (1 Kasım 1922-16 Nisan 1923) çıkarılan kanunlar ve bu kanunların müzakerelerinde muhalefet
The laws and decisions taken at the first period of T. G. N. A. and, the opposition seen at the negotiations and when the time they appeared is considered
  1. Tez No: 300676
  2. Yazar: FATMA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZÜÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Türk siyasi hayatında kritik bir görev üstlenen ve üstlendiği bu vazifeyi başarı ile yerine getiren Büyük Millet Meclisi üyeleri, homojen bir yapıya sahip olmamalarına rağmen Meclis çalışmalarına katkıda bulunmuşlar ancak, bazı kanunların çıkarılmasında ve kararların alınmasında zaman zaman tıkanıklıklara yol açılmasına sebep olmuşlardır. Genel anlamda bir değerlendirmeye tabi tutulduğunda ise Büyük Millet Meclisi üyeleri, Milli Mücadele süresi boyunca ülkenin kurtuluşu uğrunda yekvücut olmuşlar, başarıya ulaşıldıktan sonra ise ?İkinci Grup? olarak adlandırılan siyasi teşekkülün muhalif hareketleri artırdığı ve sözü geçen dönemde siyasete yön veren başlıca unsurlardan olduğu görülmüştür.Türkiye Büyük Millet Meclisi, Birinci Döneminde çıkarılan kanunlar ve kararlar bu kanun ve kararların müzakereleri sırasında görülen muhalefet, ortaya çıktıkları zaman dilimleri göz önünde tutulduğunda, ?Birinci Grup? ve ?İkinci Grup? adlarıyla anılan iktidar ve muhalefet arasında vuku bulmuştur.İkinci Grup açısından saltanatın kaldırılması bir dönüm noktası olmuş, muhalif hareketler güç ve ivme kazanmış, söz üstünlüğü elde etmiş, kanun teklifinde azımsanmayacak bir çoğunlukla yasama, yürütme ve yargı görevlerini elinde bulunduran Meclisin siyasi sürecinde kısmen etkili olmuştur.Meclis çalışmalarının oldukça çalkantılı geçmesine neden olan; egemenliğin millete ait olması, güvenlik meselesinin çözülmesi, adalet sisteminin reforma tâbi tutulması, mali sıkıntıların giderilmesi ve tedbirlerin alınması, harap olan ülkenin yeniden inşa edilmesi, ekonomik ve sosyal alanda halk yararına muhtelif uygulamalarda bulunulması ile ilgili hususlarda yapılan çalışma ve çabalarda İkinci Grup mebusların etkinliği dikkat çekmiş, dikkati çeken bu muhalif tutum ve davranışlar bağlamında ülkenin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması doğrultusunda kararlar alınmıştır.Ancak, İkinci Grubun güç kazanmaya başlaması, verilecek kararların Mecliste tıkanıklığa yol açması ile birlikte amaçlanan hedeflere ulaşabilmek adına Meclisi daha homojen bir yapıya kavuşturmak düşüncesiyle çalışma ve faaliyetlerde bulunulmuş, yeni seçim kanunu ile inkılapları gerçekleştirecek kadro, Mecliste oluşturulmak arzu edilecek ve İkinci Grup tasviye edilmiş olunacaktır.
Özet (Çeviri)
Although they were not a homogenous group, Members of T.G.N.A succeeded the missions they undertool and contrilouted to the Assembly works. But sometimes they prevented possing of some laws and rules.When it is evalvated in general, During the Independence war they worked as a whole to save country. But after the victory it has been observed that the Politic Orginization called ? Second group? roised the oppositron movement and became one of the most ınfluential elements affected the policies deeply at the time mentioned.The laws and decisions taken at the first period of T.G.N.A and; the opposition seen at the negotiations and when the time they appeared is considered, it was a struggle betveen goveinment and the opposition called ? first group ? and ? second group? Sovereignty was given to the Nation , security problem was solved.Reforms were made in law system , economic problems were solved and precautions were taken.Ruined country was reconstructed, some arrangements were made on beholf of nation in economic and social fields and second group was very effective on these studies and this made the Assembly?s works controversial.Because of opposite attidues and manners and in order to reach the level of modern societies, some precautions were taken. But second group became stronger and they started to become an abstacle for the assembly?s work day by day. In order to make assembly homogenous a new election law was put forward and a new squad which could do the revolutions was elected and second group was eliminated