Modern Kayseri'nin mimarlarından vali Muammer bey (1874-1928)
The builder of modern Kayseri governer of Muammer Bey (1874-1928)
- Tez No: 211744
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAVA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
1874 yılında stanbul'da dogan Ahmet Muammer Bey dört yasında iken Üsküdar'da ilkögretimine baslamıstır. Babasının Rumeli sehirlerine atanması üzerine orta ögrenimini Üsküp'te tamamlamıstır. Daha sonra Gümücine'de Rüstiye'ye girmis, stanbul'a dönüsünde Vefa idadisine baslamıstır. Buradan mezun olduktan sonra 1896 yılında gerçeklestirilen yarısmada bes-altı yüz ögrenci arasında iyi bir derece ile Mekteb-i Mülkiye'ye giris sınavını kazanmıstır. 1899 yılında Mülkiye'yi bitirmis ve aynı yıl içinde Sivas Maiyyet memurluguna atanmıstır. Daha sonra derece derece kaymakamlık, mutasarrıflık ve valilik görevlerini ifa etmistir. 1902 yılında yüz doksan kurus maasla Kangal Kaymakamlıgına tayin edilir. Kangal'da bulundugu sürece bir hükümet konagı ve bir okul yaptırır. Ayrıca kasabanın sokaklarını düzene sokarak hizmete açtırır. 1904 yılında Niksar kaymakamlıgına, ardından 1905 yılında Aziziye Kaymakamlıgı'na atanır. Aziziye'de zarif ve büyük bir cami ile iki okul yaptırır. Çaglayan çevresini halkın dinlenmesi ve eglenmesine elverisli bir duruma getirip, kasaba içinde birçok caddeler açtırır. 1907 yılında Vodine Kaymakamlıgı'na atanır. 26 Agustos 1909 tarihinde kinci Mesrutiyet'le beraber bes bin kurus maasla Kayseri Mutasarrıflıgına terfi eder. Ahmet Muammer Bey iki dönem Kayseri'de mutasarrıflık görevinde bulunmustur. Haziran ayı 1911 yılı ortalarında Ahmet Muammer Bey'in Adana valiligine tayin emri gelir, daha bir yılını tamamlamadan Ocak ayı içerisinde Konya Valiligine atandıgı bildirilir. 1913 yılında Sivas Valiligine atanır ve üç sene bu görevde kalır. 1916 yılında yeniden Konya Valiligine atanır. Burada gösterdigi basarılı hizmetinden sonra mütarekede isgal kuvvetlerine boyun egen hükümetin emri ile stanbul'a alınır ve bir süre Bekiraga bölügünde tutulur. Oradan aynı duruma düsen diger Türk büyükleri ile birlikte ngilizler tarafından Malta'ya götürülür. 1922 yılında yeniden Kayseri Mutasarrıflıgına atanır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ikinci döneminde 1923 yılında Sivas'tan milletvekili seçilir ve Dahiliye Encümeni olarak görev yapar. 1927 yılında emekliye ayrılarak Kayseri'ye yerlesir. Kasım 1928'de Ahmet Muammer Bey Kayseri'nin Endürlük köyünde sefalet ve hastalık içinde hayata gözlerini kapar.
Özet (Çeviri)
Ahmet Muammer Bey was born in Üsküdar in 1874. Aged 4 years he began to attended infant school. Following this, he attended junior school in Gumukine, he then returned to $stanbul where he attended Vefa High School. After completing his high school education, he entered a competition along with 500?600 other students, earning the right to attend Mekteb?i Mulkiye. After graduating with honors, he was appointed to Sivas treasury department as an officer. From there on, he steadily rose to county governor, councilor and the city governor. In 1902 he was made governor of Kangal with salary of 190 kurus. During his time as governor, he had all the roads renewed trough out the county, were now serviceable. 1904 he was appointed governor of Niksar and in 1905 governor of Aziziye. As governor he had built very large and elegant mosque and two new schools. Along the river, he built communal areas for local people to use and enjoy, he also built new roads trough out the town. In 1907 he was appointed as governor of Vodine. In 26 August 1909, after second constitution, he was appointed as councilor of Kayseri, along with a salary of 5000 kurus. He held this post for two terms. In June 1911, he was ordered to become governor of Adana. However, before he completed his first year in Adana, he was appointed governor of Konya. In 1913 he was appointed as governor of Sivas, where he stayed for three years as governor where he was very successful, but also at this time government in $stanbul geve in to the occupying forces and he was called to $stanbul. On arrival in $stanbul he and other high ranking people were sent to Malta by occupying forces. In 1922, yet egain he returned to Kayseri. In 1923, during the second term of the parliament, he became an minister of parlements, his constituency was Sivas. And he starts working as Home office council. In 1927, he retired and returned to Kayseri to live. In November 1928 Ahmet Muammer Bey died extremely poor conditions in the village of Endürlük in Kayseri.