Pre-service physical education teachers' technological pedagogical content knowledge, technology integration self-efficacy and instructional technology outcome expectations
Beden eğitimi öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgileri, teknoloji ile bütünleşik özgüvenleri ve öğretim teknolojilerinden sonuç beklentileri
  1. Tez No: 300675
  2. Yazar: KIVANÇ SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. LEVENT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı (1) beden eğitimi öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgilerini (TPAB), Teknoloji ile Bütünleşik Öz-Yeterliliklerini (TBÖ) ve Sonuç Beklentilerini (SB) tanımlamak, (2) ?TPAB?, ?TBÖ? ve ?SB? arasındaki ilişkileri incelemek ve son olarak (3) aldıkları eğitim esnasında eğitim teknolojileri kullanılan beden eğitimi öğretmeni adayları ile eğitim teknolojileri kullanılmayanlararasındaki ?TPAB?, ?TBÖ? ve ?SB? farklarını incelemektir. Yedi coğrafi bölgeden rastgele seçilen ondört üniversiteden yediyüz altmış beden eğitimi öğretmeni adayı çalışmaya katılmıştır. Veri toplama için geçerliliği yapılmış ?TPAB?, ?TBÖ? ve ?SB? anketleri kullanılmıştır. Veri analizleri için; Betimleyici Analiz, Kanonik Korelasyon Analizi, MANOVA, Bağımsız t Testi ve Nitel İçerik Analizi kullanılmıştır. Sonuçlara gore beden eğitimi öğretmen adaylarının ?TPAB?, ?TBÖ? ve ?SB? algıları iyi düzeyde çıkmıştır. Beden Eğitimi öğretmeni adaylarının algılarına göre, öğretim elemanlarının beden eğitimi öğretmeni adaylarına teknolojiyi entegre etmede iyi bir rol model olmadıkları görülmüştür. Aynı zamanda, üniversite eğitiminde beden eğitimi ve sporla ilgili yeni teknolojilerin neredeyse hiç kullanılmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Content Knowledge (TPACK), Technology Integration Self Efficacy (TISE) and Instructional Technology Outcome Expectations (ITOE) of pre-service physical education teachers, (2) to examine the relationships among ?TPACK?, ?TISE? and ?ITOE?, and (3) to examine the differences between pre-service physical education teachers who perceived and who did not perceive technology integration by their university instructors on ?TPACK?, ?TISE?, and ?ITOE? scores. Seven hundred sixty pre-service physical education teachers from 14 randomly selected universitiesrepresenting seven geographical regions in Turkey participated in the study. Data were collected by validated versions of ?TPACK?, ?TISE?, and ?ITOE? surveys. Descriptive Analysis, Canonical Correlation Analysis, MANOVA, Independent t Test, and Qualitative Content Analysis were used for data analysis. Findings indicated that TPACK, TISE and ITOE perceptions of pre-service physical education teachers were at good level. University instructors were not good role models in technology integration for the pre-service teachers in general. According to the prev service teachers? report, integration of physical education and sport related emerging technologies were almost did not exist in the teaching practices of university setting.