Performance evaluation of banks and banking groups: Turkey case
Bankaların ve banka gruplarının performans değerlendirmesi: Türkiye'de vaka çalışması
- Tez No: 300758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Banka performansı Türk ekonomisinin sağlıklı işleyişi açısından çok önemlidir. Bu çalışma, 2006-2010 dönemi için bankaların performans seviyelerini ölçümlemeyi ve bu seviyeleri etkileyen faktörleri bulmayı amaçlamaktadır. Banka performansını ölçen birçok metot olmasına rağmen, etkinliği ölçen Veri Zarflama Yöntemi (VZA) ve CAMELS analizi seçilmiştir. VZA analizi öncelikle ekonomideki en önemli 14 banka için, daha sonra bankaları kamu, yerli özel ve yabancı özel banka olarak ayırarak uygulanmıştır. Aynı zamanda analizlerde uzun vade ve kısa vade, kamu ve kamu dışı ayrımları da yapılmıştır. VZA ve CAMELS yöntemlerinden elde edilen banka performans değerleri karşılaştırılmış ve Türk bankalarının performansını etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, kamu bankalarının yüksek etkinlik seviyeleri kamu varlıkları ve borçları çıkarıldığında düşmüştür. Kamu bankaları ve yerli özel bankalar yüksek CAMELS rasyolarına sahipken, yabancı bankalar düşük değerlere sahiptir. Bankanın ait olduğu grup, kamuya açık olup olmaması, ATM ağı gibi bankaya özel faktörlerin yanı sıra makro ekonomik faktörler de Türkiye'de bankaların etkinlik seviyelerinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Bank performance is one of the vital issues for the healthy functioning of the Turkish economy. This study aims to measure performance levels of the banks in Turkey and to find the factors affecting those levels for the period of 2006-2010. Although the measures evaluating bank performance are ample in amounts we choose two different approaches: Data Envelopment Analysis (DEA) measuring bank efficiency and CAMELS analysis. DEA is carried out in different levels: first for top 14 banks in the economy; then separating the banks as the state banks, the domestic private banks and the foreign private banks. Also long term and short term, and public and non-public assets and liabilities distinctions are made in the analyses. The bank performance measures obtained from DEA and CAMELS analysis are compared and the factors affecting the performances of the Turkish banks are analyzed. The results show that high efficiency levels of the state banks decrease when the public assets and liabilities are excluded. The state banks and domestic private banks have high CAMELS' ratios, while the foreign banks have low ones. Both the bank-specific and macroeconomic factors, like ownership type, publicly trading and ATM net, play important roles in the determination of the efficiency levels of the banks in Turkey.