Perceptions on using L1 in language classrooms: A case study in a Turkish private university
Dil sınıflarında anadil kullanımı ile ilgili algılar: Türkiye?deki özel bir üniversitede durum çalışması
- Tez No: 300757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara'da bulunan biz özel üniversitenin hazırlık okulundaki öğretmenler, öğrenciler, öğretmen eğitmenleri ve yöneticilerin, öğretmenlerin anadil kullanımı ile ilgili algılarını ortaya çıkarmaktır. İlk olarak, kullandıkları anadil miktarı açısından öğretmenlerin algıları, anadil kullanmalarının nedenleri, ikinci dil kullanımının en üst düzeye çıkarılması ve anadil kullanımı ile öğrenci başarısı arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Daha sonra, öğretmenlerin anadil kullanımı ile ilgili olarak, kullanılan anadil miktarı ve anadil kullanımının nedenleri ile ilgili öğrencilerin algıları incelenmiştir. Son olarak, öğretmenlerin anadil kullanımı ile ilgili öğretmen eğitmenlerinin ve okul yöneticilerinin algıları analiz edilmiştir. Olası uyumsuzlukları ortaya koymak amacıyla her bir grubun algıları karşılaştırılmıştır.Araştırmanın sonuçları, öğretmenlerin, sınıfta anadil kullanımı ile ilgili olumsuz algıya sahip olduklarını, anadilin en az düzeyde kullanılması gerektiğini vurguladıklarını, fakat hazırlık okulunun müfredatından ve sınav sisteminden kaynaklanan bazı problemler nedeniyle anadil kullanımına son çare olarak başvurduklarını ortaya koymuştur. Öğrenci algılarına bakıldığında, öğrencilerin sınıfta anadil kullanımını onayladıkları ve bu durumu kendi amaçlarına (sınavı geçmek) ulaşmanın bir yöntemi olarak gördükleri ortaya çıkmıştır. Diğer yandan, öğretmen eğitmenleri ve yöneticiler anadil kullanımından kaçınılması gerektiğini savunmakta ve hazırlık okulunun sadece İngilizce kullanımını öngören politikasını vurgulamaktadır. Gruplar arasında bazı uyumsuzluklar belirlenmiş ve daha etkili bir öğretme ve öğrenme ortamının sağlanması için bu uyumsuzlukların ortadan kaldırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the perceptions of teachers, learners, teacher trainers and administrators on teachers? use of L1 in a preparatory school of a private university in Ankara. Firstly, teachers? perceptions were revealed in terms of the amount of L1 they use, reasons for their L1 use, maximizing L2 use and the relationship between L1 use and learner success. Then, the learner perceptions related to the amount of L1 used by teachers and reasons for teachers? L1 use were examined with regard to their teachers? L1 use. Finally, teacher trainers? and administrators? perceptions on teachers? L1 use were analysed. Perceptions of each group were compared to disclose any possible mismatches between them.The results of the study indicated that teachers had negative perceptions in using L1 in their classroom and highlighted a minimum use of it; however, because of some problems related to the curriculum and the testing system of the preparatory school, they employ it as a last resort. Moreover, these problems seemed to have an influence on the amount of L1 they use in the classroom. As for the learner perceptions, it was found that they favour it in the classroom and view it as a means to reach their aims, which is passing the exam. On the other hand, teacher trainers and administrators advocated that L1 should be abandoned in the classroom pointing out the English-only policy of the preparatory school. Some mismatches were detected between the groups and it was concluded that they should be removed for a more effective language teaching and learning environment.