Jeotermal alanlarda petrol bulunduran istiflerin sedimantolojisi ve jeokimyasal karakterizasyonu
Sedimantology and geochemical characterization of petrol bearing units of geothermal fields
  1. Tez No: 300772
  2. Yazar: ERMAN DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türkiye'nin aktif tektonik yapısıyla ilişkili olarak Neojen havzaların bir bölümü jeotermal kaynaklarca oldukça zengindir. Bu tür havzaların karakterizasyonunu yapmak amacıyla açık ve kapalı drenajlı göl alanı görünümünde olan Paleosen yaşlı Niğde Bor Havzası değerlendirilmiştir. Havzada açılmış olan Bor-1 ve Badak kuyularından alınan karot incelemesine göre açık drenajda egemen çökel sistemi karbonatlar iken, kapalı drenaj sisteminde evaporitler ve organik çamurtaşları egemendir. Havzada 6 temel makrofasiyes (MF) ayırtlanmıştır. Bunlar 890 m den itibaren sırasıyla tenardit laminalı çamurtaşı MF, halitli çamurtaşı MF, evaporit yumrulu karbonat MF, dolomitik organik çamurtaşı MF, breşik karbonat MF ve laminalı karbonat MF' dir. Jips, tenardit ve halit birlikteliği bulunan bu fasiyesler OM'ce de zengin seviyeler içermekte ve yer yer petrol emareleri gözlenmektedir. Piroliz analizleri sonucunda, organik maddece zengin seviyelerde toplam organik karbon (TOC)>0.5 ve Tmax
Özet (Çeviri)
Some Neogen basins formed within the active tectonic belts of Turkey are rich in geotermal sources. The purpose of characterization to this kind of basins, the Paleocene aged Niğde Bor Basin, represented by both open and closed drainage lacustrine environments have been studied. Some core samples from previously drilled Bor-1 and Badak wells were examined. It has been found that open drainage system is dominated by carbonate sediments, whereas the closed drainage system is dominated by evaporites and organic mudstones. Six basic macrofacies (MF) have been distinquished from those of the lacustrine deposits. They are: Thenardite laminated mudstone MF, halite mudstone MF, evaporative nodular carbonate MF, dolomitic organic mudstone MF, MF brecciated carbonate MF, laminated carbonate MF, respectively. The facies with gypsum, thenardite and halit, associations contains substantial amount of organic material, and also exhibits petroleum shows between 964 m and 1040 m.Pyrolysis analysis of organic rich samples points out total organic carbon (TOC) >0,5 and Tmax