Ayrışmış granodiyoritlerde şev duraylılığının incelenmesi, Köprübaşı Barajı, Bolu, Türkiye
Slope stability analysis of the altered granodiorite, Köprübaşi Dam Site, Bolu, Turkey
- Tez No: 300773
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında, Bolu ili, Köprübaşı barajı çevresindeki ayrışmış granodiyoritlerin kütle ve malzeme özellikleri incelenmiş, bunlarda açılan şevlerin duraylılığı ve farklı yenilme türleri için yenilme kriterleri belirlenmiştir. Granodiyoritlerde J1=70/285, J2=36/50, J3=80/170 ve J4=87/75 derece eğim miktarı ve yönüne sahip başlıca dört süreksizlik takımı ve ayrıca gelişigüzel çatlaklar mevcuttur. Süreksizlikler kırık ve çatlak şeklinde gelişmiş olup, açıklıkları 0.1 mm ile 5 mm olup,“çok ince çatlaklı”ile“orta çatlaklı”arasında değişmektedir. Çatlaklar arası mesafesi 60 cm den küçük olup,“orta”,“yakın”, ve“çok yakın”dır. Süreksizlik yüzeyleri“dalgalı pürüzlü”ve“düz”dür. Çatlaklar granodiyoritin ayrışma ürünü olan kil, silt ve kum ile doludur su ile ıslanmıştır. Yüzeydeki çatlaklar genellikle yıkamanın etkisi ile dolgusuz ve kurudur. Granodiyoritler, hacimsel eklem sayısına göre küçük bloklar (10-30 eklem/m3) ve çok küçük bloklar (>30 eklem/m3) olarak tanımlanmıştır. Granodiyoritler“az ayrışmış”ve“tamamen ayrışmış”arasında değişmektedir. Schmidt çekici darbe sayılarına göre granodiyoritin tek eksenli basma dayanımı 17-160 MPa arasında değişmektedir. Granodiyoritlerde gözlenen heyelanların kayma yüzeylerinden alınan örselenmemiş örnekler üzerinde yapılan makaslama deneyinden ve statik koşullar için geriye dönük analizler ile ayrışmış granodiyoritin kohezyonu ve içsel sürtünme açıları belirlenmiştir. İçsel sürtünme açısı ile güvenlik katsayısı arasındaki ilişki incelenerek yenilme şartları belirlenmiş ve uygulanabilir çözüm önerileri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to investigate the material and mass properties of the weathered granodiorites cropping out around the Köprübaşı Dam, Bolu. Slope stability and failure criteria based on various instabilities were examined. Dip and dip direction of the main discontinuity sets are J1=70/285, J2=36/50, J3=80/170, J4=87/75 with random joint sets. Discontinuities are identified as fractures and joints those have apertures between 0.1 mm to 5 mm to be classified as ?very tight? to ?moderatley wide?. Discontinuity spacing is less than 60 mm, classified as ?moderate?, ?close? and ?very close?. Discontinuity surfaces are ?Smooth, undulating? and ?smooth?. Joints are filled with weathered granodiorites? clay, silt and sand, sometimes wet. Joints on the outcrops washed away with no fillings. Granodiorites are classified as ?small blocks (10-30 discontiniuty /m3) and very small blocks (>30 discontinuity /m3) based on volumetric discontinuity frequency. Granodiorites vary between ?slightly weathered? to ?completely weathered?. Uniaxial compressive strength of the granodiorites are between 17-160 MPa calculated from the Schmidt Hardness Values. Undisturbed samples can be obtained from the sliding surface of landslides in the extremely weathered granodiorite mass, leading to determine the internal friction angle and cohesion of the sliding surface material using the shear box test and back analysis. Relation between the internal friction angle and factor of safety was examined to specify the failure and improvement methods for slopes are suggested.