Behçet hastalığında nötrofil endotel ilişkisi
Neutrophil-endothelial cell adhesion in Behçet's disease
- Tez No: 30078
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
78 VI I. ÖZET Behçet' li hastalarda iramün sistemin pekçok yönden bozuk olduğu bi 1 inmektedir.Zaman zaman vaskülitik semptomların görülmesi ve lesyonlardaki hücre populasyonunun ağırlıklı olarak PMN oluşu damar endoteli ve PMN 1er arasında fizyolojik dengenin bozulduğunun bir belirtisi olabilir. Bu nedenle* bu çalışmada Behçet'li hastalarda nötrof il-endotel ilişkisi ve bu ilişkinin bozulmasına neden olabilecek faktörler araştırıldı. Behçetli hasta serumlarının normal nötrof illerin vasküler endotel hücrelerine (VEC) adezyonunu artırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
79 VIII. SUMMARY NEUTROPHIL-ENDOTHELIAL CELL ADHESION IN BEHCET'S DISEASE Behcet's patients serum was found to enhance adherence of normal peripheral blood neutrophils to human vascular endothelial cells (HUVEC) monolayer, in vitro. Adhesion was 20.1% in the presence of patient serum and 16.4% in healthy serum (p. The enhancement was due to effects of serum to both on endothelial cells or on neutrophils.Patients serum induced an increase in surface expression of CDlla and CD18 molecules on normal neutrophils. CDllb molecule however, increased slightly with the patients serum. ICAM-1 expression also found to be increased on HUVEC. The number of CDlla positive neutrophils was high in the patients, compared with healthy persons (89. 4% vs 71.8%).Pretreatment of HUVEC with IL-l.TNF and LPS increased adhesion of patients PMN much more than normal PMN. Adherance to nonstimulated HUVEC were 61%, 57%, 55% respectivetly for patients PMN, and 37%, 35%, 31% for normal PMN. The effect of patients serum could be inhibited by the monoclonal antibodies directed to CDlla, CDllb, CD18, ELAM-1 and ICAM-1. Combinations of these antibodies (such as CDlla + CD18+ELAM-l or CD18 + CDllb etc) were much more effective than a single mAb. The level of IL-8 and sCDIA in the Behcet's serum was found to be significantly increased. Therefore, we suggested that IL-8 may be one of the abnormality responsible from increased adhesion in the Behcet's disease.