Pamukkale ve çevresinin doğal peyzajının saptanması ve plantasyon için önerilerin belirlenmesi
- Tez No: 28210
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
46 IX. ÖZET Dünyanın en güzel doğal harikalarından biri olan Pamukkale, yüzyıllar boyu eşsiz traver tenleri, eşsiz şifalı suları, antik tarihi kalıntıları ve mükemmel doğası ile bölünmez bir bütün oluşturarak, insanları büyülemiştir. Gecen zaman içerisinde insanların bilinçsizce bu doğal yapıyı tahrip etmesi, günümüzde bir çok kuruluşu harekete geçirmiş ve gerek bilim adamları, gerekse de basın ve toplumun diğer kesimleri özellikle de çevre bakanlıkları tarafından dikkate alınmıştır. Ve yoğun çalışmalar sırasında da Pamukkale“doğal koruma alanı”olarak ilan edilmiştir. Böylesine“önceklikli ve özellikli”alan olarak nitelendirilen Pamukkale' de doğal peyzajın korunabilmesi için öncelikle, o bölgeye hakim bitki örtüsünün incelenmesi gerekir. Bu sebeple aldığımız 4 quadrat sonucunda, tespit ettiğimiz hakim ağaç toplulukları Finns & rutin ve Cupressus sp. olmuştur. Bölgeye hakim çalı topluluklarının başında da. Murium oleander.. Paliurus spina -chr isti.. Ficus car i en.. Yiter agnus- cactus.. Jasminium fruticans.. Punica granat um. Ephedra sp. gelmektedir. Yine bölgedeki hakim otsu topluluklarda Euphorbia rigida.. Anemone coranaria.. Geranium purser eum__ Yerhascum sp.. Pracunculus vulgaris v. s. olmuştur. Sonuç olarak tarih, doğa ve peyzaj bütünlüğü açısından muhteşem bir görüntü veren Pamukkale'nin yeni dizayn çalışmaları yapılırken, yukarıdaki türler dikkate alınarak, ekolojik denge sağlanmalıdır. Fakat unutulmaması gereken en önemli konu da, antik çağdan günlümüze dek Pamukkalenin lokali t esine en uygun cevabı veren türün Merium oleander olduğudur.
Özet (Çeviri)
X. SÜHIIAKT Pamukkale, as being one of tbe most beautiful natural miracles of the world., has been fascinated human beings along the centuries with incomparable travertenes, medicinal waters, historical ruins and wonderful nature. Destruction of this natural environment through different resources e.g. with human beings, etc. with time, have got activated a lot of foundation now a days and been taken into consideration by the scientists, press and especially by the Environmental Ministery. Consequencely, Pamukkale was declerated“special natural defence area”. It's a obligation to investigate the plant community wide spread in such a precedencely and character isticly area for defending the natural landscape. For this season we took 4 quadrates and determined Pinus bur ita and Cupressus sp. as wroden tree communitiy and also Nerium oleander, Paliurus spina-christi, Ficus carica, Yitex agnus-ca3tus, Jasmium f rut i cans. Funics, gr ana turn and Ephedra sp. were spread as brushwood communitiy. Dominant herbaceous plants of this area were Euphorbia rigido. Anemone coranoria. Geranium purpureum. Verba s cum sp., Dracunculus vulgar us 3p. It's the author's blief that to ensure the history nature and landscape completeness of the locality while we are making new desing studies in Pamukkale, we must take into consideration the species the. t we mentioned above to provide the ecological balance. First of all we must point ont that Nerium oleander is the most adaptive plant of Pamukkale location from the ancient ages.