W UMa türü değen çift yıldız V1128 Taurus' un ışık eğrisi analizi
The light curve analysis of W UMa -type contact binary V1128 Taurus
- Tez No: 300807
- Danışmanlar: PROF. DR. BERAHİTDİN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma kapsamında V1128 Tau sisteminin 2008 (Aralık ? Kasım) ve 2009 (Ocak) yıllarında Ankara Üniversitesi Gözlemevi'nde 40 cm çaplı Kreiken teleskobuyla Johnson B, V ve R renklerinde ışık eğrileri elde edildi. Gözlemlerden elde edilen 5 yeni minimum zamanı ve literatürden toplanan 15 minimum zamanı yardımıyla V1128 Tau'nun yeni ışık elemanları hesaplandı ve bu yeni ışık elemanlarına göre B, V ve R renk ışık eğrileri evrelendirildi.V1128 Tau'nun B, V ve R bandı ışık eğrileri, güncel tayfsal kütle oranı dikkate alınarak Wilson- Devinney ışık eğrisi analiz kodunu içinde barındıran PHOEBE ışık eğrisi analiz programı ile analiz edildi. Analizde sistemin geometrik ve fiziksel parametreleri belirlendi. En iyi çözüm ikinci bileşen üzerinde olası bir lekenin varlığıyla elde edildi. Tayfsal ve fotometrik analiz sonuçları birleştirilerek sistemin mutlak parametreleri için M1 = 0.57M ? , M2 = 1.07 M ? , R1 = 0.75R ? , R2 = 0.99R ? değerleri bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the light curves of V1128 Tau were obtained in Johnson B, V and R colours using 40 cm Kreiken telescope in 2008 (December ? Novemver) and 2009 (January) at Ankara University Observatory. New light elements of V1128 Tau have been determined by using new 5 minimum times which have obtained during the observation, together with the published 15 minima and photometric phases of the light curves were calculated by using these light elements.The B, V, R light curves of V1128 Tau were analyzed by using PHOEBE code which based on Wilson-Devinney method. Geometric and physical parameters of the system were determined. The results of the photometric and spectroscopic analysis were combined and the absolute parameters of V1128 Tau were obtained as M1 = 0.57M ? , M2 = 1.07 M ? , R1 = 0.75R ? , R2 = 0.99R ? .