İran Urmiye hayvan çiftliklerindeki hayvanların dışkılarında bulunan sinantropik sinek puplarının parazitoidleri, bu puplardaki doğal parazitizm oranı ve çeşitli omurgalı dokularında gelişen böceklerin tespiti
The parasitoid wasps of synanthropic fly pupae in animal husbandries of Urmia (İran), investigating their natural parasitism rate and identification of insects that grow up in various body viscera of vertebrates
- Tez No: 300826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, sinantrop sineklerle en iyi mücadele yöntemlerinden olan biyolojik mücadele çerçevesinde, İran Urmiye'de hayvan çiftliklerindeki hayvanların dışkılarında bulunan ev sineğin puplarının parazitoidleri ve bu puplardaki doğal parazitizm oranını belirlemek amacıyla 2007-2010 yılları arasında yapılmıştır.Seçilen 4 araştırma istasyonundan, toplam 29116 ev sineği pupu toplanmış ve toplanan pupların 1124'ünden parazitoid elde edilmiştir. Toplanan parazitoidlerin 1108'inin Spalangia endius Walker (Hym. Pteromalidae) ve 16`sının Aleochara bipustulata Linnaeus (Col. Staphylinidae)ya ait olduğu ve toplam doğal parazitizm oranının %3.86 olduğu saptanmıştır. Sonuçta bu bölgede S. endius'un sinantrop sineklerle biyolojik mücadelede iyi bir potansiyele sahip olduğu da tespit edilmiştir.Yine bu araştırma da, Urmiye'de adli entomoloji açısından önemli olan böcekler türleri, özellikle de ikikanatlıları tesbit etmek amacıyla balık, tavuk, inek, koyun gibi çeşitli hayvanların leşlerinin çeşitli dokuları ve iç organları (baş, göbek, dalak, bağırsak, deri, karaciğer vb. ) 53 gün açık bir bahçede çürümeye bırakılmış ve leşin üzerinde ve içinde veya toprağın altında bulunan larva, pupa ve erginler incelenmiş ve teşhisleri yapılmıştır. Sonuçta 5 ordo,11 familya, 16 cins ve 18 türe ait toplam 3179 örnek tespit edilmiş olup, bunlar Psychoda sp. (Dip. Psychodidae), Calliphora vicina (Dip. Calliphoridae), Calliphora vomitoria (Dip. Calliphoridae), Lucilia sericata (Dip. Calliphoridae), Chrysoma sp. (Dip.Calliphoridae), Musca domestica (Dip. Muscidae), Muscina stabulans (Dip. Muscidae), Fannia canicularis (Dip. Fannidae), Sarcophaga haemorrhoidalis (Dip. Sarcophagidae), Sarcophaga sp. (Dip. Sarcophagidae), Wohlfartia magnifica (Dip. Sarcophagidae), Dermestes maculates (Col. Dermestidae), Necrophorus sp. (Col.Silphidae), Blatta orientalis (Blattaria. Blattidae), Vespula germanica (Hym. Vespidae), Messor caducus (Hym. Formicidae), Cataglyphis sp. (Hym. Formicidae) ve Forficula auricularia (Dermaptera. Forficulidae)dır.
Özet (Çeviri)
A study was conducted in the city of Urmia (West Azerbayjan province, İran) during 2007- 2010, and in order to study the natural parasitism of fly pupa, frequent samplings of pupae (47 times) were made in refuge dump in animal husbandries of Urmia. Ambient daily temperature (maximum, minimum) and relative humidity were recorded using a max/min thermometer and a sling-type psychrometer, respectively and the fly pupae were obtained by the flotation method.A total of 29,116 housefly pupae were collected. Spalangia endius Walker, with 3.8% average percentage of parasitis, was determined the most dominant species of parasitoid wasps in field samples. Other species of parasites was Aleochara bipustulata Linnaeus, with 0.05% average percentage of natural parasitism. This study has proven the fact that S. endius can be used as a biological control agent of synanthropic flies in the above mentioned region.In addition a secondary aim of this study was to identify insects, especially diptera species, of forensic importance in Urmia. A combinations of various body viscera and tissues of some of vertebrated animals (sheep, cow, fish and hen), such as the head, paunch, spleen, intestine, derma and liver, was exposed in an open area on the private possession for 53 days. Existing keys were used for identification of different species. A total 3,179 individuals were collected, belonging to 5 orders (Diptra, Coleoptera, Hymenoptera, Dermaptera and Blattaria), 11 families, 16 genera and 18 species; Psychoda sp, (Dip. Psychodidae), Calliphora vicina (Dip. Calliphoridae), Calliphora vomitoria (Dip. Calliphoridae), Lucilia sericata (Dip. Calliphoridae), Chrysoma sp. (Dip.Calliphoridae), Musca domestica (Dip. Muscidae), Muscina stabulans (Dip. Muscidae), Fannia canicularis (Dip. Fannidae), Sarcophaga haemorrhoidalis (Dip. Sarcophagidae), Sarcophaga sp. (Dip. Sarcophagidae), Wohlfartia magnifica (Dip. Sarcophagidae), Dermestes maculates (Col. Dermestidae), Necrophorus sp. (Col. Silphidae), Blatta orientalis (Blattaria. Blattidae), Vespula germanica (Hym.Vespidae), Messor caducus (Hym. Formicidae), Cataglyphis sp. (Hym. Formicidae) and Forficula auricularia (Dermaptera. Forficulidae).