Gayta örneklerinden izole edilen bazı laktik asit bakterilerinin probiyotik özellikleri
Probiotics properties of some lactic acid bacteria isolated from faeces samples
  1. Tez No: 300833
  2. Yazar: ELİF YÜRÜMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AYDIN OSMANAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada farklı yaş gruplarına ait insanların ve anne sütü ile beslenen yeni doğanların gaytasından izole edilen laktik asit bakterileri API-50CHL kit kullanımı ve 16S rDNA dizi analizi tanımlanmıştır. Tanımlanan bu suşlardan 4 tanesi Lactobacillus fermentum, 1 tanesi Lactobacillus salivarious, 2 tanesi Lactobacillus rhamnosus, 6 tanesi Pediococcus acidilactici, 4 tanesi Pediococcus pentosaceus ve 1 tanesi de Enterococcus faecium olarak Mikrobiyal Genetik Laboratuvarı Kültür Koleksiyonuna dahil edilmiştir. Tanımlanan suşlardan bakteriyosin üreten Enterococcus faecium suşu, Enterococcus faecium OZ-E25 olarak adlandırılmış ve suşa ait bazı probiyotik özellikler in vitro koşullarda tespit edilmiştir. Probiyotik özellikler kapsamında düşük pH, pH-pepsin denemeleri, pankreatin ve safra tuzunda gelişimleri incelenmiştir. Hemolitik aktivitesi ve antibiyotik duyarlılık seviyeleri saptanmıştır. E. faecium OZ-E25 suşunun 5.saatin sonunda otoagregasyonu % 80,9 iken S. Typhimurium SL 1344 ve E .coli LMG 3083 (ETEC) ile 5.saatin sonundaki koagregasyon yüzdesi sırasıyla % 8,00 ve % 12,50 olarak belirlenmiştir. E. faecium OZ-E25 suşunun Caco-2 hücrelerine tutunma yüzdesi % 11,70 (±1,45) olarak saptanmıştır. Yarışma denemelerinde ise E. faecium OZ-E25 suşunun E. coli LMG 3083 (ETEC) ve S. Typhimurium SL 1344 suşlarının tutunmalarını sırasıyla % 81,55 ± 5.40 ve % 80,12 ± 2,67 oranında engellendiği gözlemlenmiştir. E. faecium OZ-E25 suşunun üretmiş olduğu bakteriyosinin moleküler ağırlığı Trisin-SDS-PAGE kullanılarak 4,5-5,0 kDa olarak saptanmıştır. 7 farklı enterosin primerinin kullanımı ile gerçekleştirilen PZR çalışması neticesinde suş tarafından üretilen enterosinin enterosin A olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study some probiotic properties of lactic acid bacteria (LAB) isolated from faeces of healthy people and infant from different ages are determined by using API50 kit and 16s rDNA sequence analysis. 4 Lactobacillus fermentum, 1 Lactobacillus salivarius, 2 Lactobacillus rhamnosus; 6 Pediococcus acidilactici, 4 Pediococcus pentosaceus and 1 Enterococcus faecium are isolated according to the 16S rDNA sequence which added to Microbial Genetic Laboratory. Enterococcus faecium strain with antimicrobial activity was named as Enterococcus faecium OZ-E and some probiotic properties of the strain was determined at in vitro conditions. The strain was tested against low pH, pH-pepsin, pancreatin and bile salt; hemolytic activity and antibiotic resistance was assigned to identify some probiotic properties. Hemolytic activity and antibiotic sensitivity levels of the strain were determined. Autoaggregation of E. faecium OZ-E25 strain was % 80,9 at the end of the fifth hour whereas the coaggregation of E. faecium OZ-E25 strain with S. Typhimurium SL 1344 and E. coli LMG 3083 (ETEC) were respectively % 8,00 and % 12,50. at the end of the fifth hour. Adhesion of E. faecium OZ-E25 strain to Caco-2 cells was determined as 11,70 % (±1,45). In competition study, adhesion of E. coli LMG 3083 and S. Typhimurium SL 1344 to Caco-2 cells was obstructed by Enterococcus faecium OZ-E25 respectively 81,55 % ± 5.40 and 80,12 % ± 2,67. Molecular weight of the bacteriocin produced by Enterococcus faecium OZ-E was determined as 4,5-5 kDa by using Tricin SDS-PAGE. According to the results of the PCR study realized by seven different enterocin primers, enterocin produced by the strain defined as enterocin A.