İnfeksiyon etkeni ve flora üyesi Enterokok kökenlerinde biyofilm üretimi ile ilgili virülans faktörlerinin karşılaştırılması
Comparison of infectious agents and virulance factors related to biofilm production in normal flora Enterococcus strains
  1. Tez No: 408397
  2. Yazar: DİLŞAD BULANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada infeksiyon etkeni ve flora üyesi Enterokok kökenlerinde biyofilm üretimi ile ilgili virülans faktörlerinin araştırılması, birbiriyle karşılaştırılması amaçlandı. Mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen örneklerden izole edilen 100 infeksiyon etkeni ve gaita örneklerinden izole edilen 100 flora üyesi olmak üzere toplam 200 Enterokok kökeni çalışmaya dahil edildi. Kökenlerin antibiyogramları ve tanımlamaları otomatize sistem ile yapıldı. Vankomisin duyarlılığı gradiyent difüzyon ile yüksek düzey aminoglikozid direnci disk difüzyon yöntemiyle, beta laktamaz varlığı nitrosefin disk yöntemiyle araştırıldı. Hemolizin, jelatinaz ve biyofilm üretimi fenotipik yöntemlerle araştırıldı. Kökenlerin hiçbirinde beta laktamaz üretimi olmadığı tespit edildi. İnfeksiyon etkeni Enterokok türleri klindamisin, siprofloksasin ve moksifloksasine flora üyesi Enterokok türlerine göre daha dirençli bulundu. Flora üyesi kökenlerde hemolizin üretimi %11, jelatinaz %10, biyofilm üretimi %54 oranında bulundu. Diğer grupta ise hemolizin, jelatinaz ve biyofilm üretimi sırasıyla %26, %15 ve %23 olarak bulundu. İnfeksiyon etkeni grupta hemolizin üretimi, flora üyesi olanlardaki hemolizin üretimine göre daha fazla bulundu. E. faecalis kökenlerinde hemolizin üretimi E. faecium kökenlerine göre daha fazla bulundu. Biyofilm üreten kökenlerde gradiyent difüzyon yöntemiyle belirlenen vankomisin MİK değeri, biyofilm üretmeyen kökenlerdekinin MİK değerlerinden daha yüksek bulundu. Biyofilm üreten flora üyesi kökenlerde moksifiloksasin ve ampisilin direnci, biyofilm üretmeyenlerde ise siprofloksasin ve penisilin duyarlılığının daha fazla olduğu bulundu. Hemolizin pozitif olan infeksiyon etkeni kökenlerin tetrasikline daha dirençli hemolizin negatif olan flora üyesi kökenlerin ise moksifloksasin ve siprofloksasine daha duyarlı olduğu görüldü. Jelatinaz negatif olan flora üyesi kökenlerin penisiline daha duyarlı olduğu bulundu. Çok değişkenli analizde flora üyesi kökenlerde infeksiyon etkenlerine göre biyofilm üretiminin 3,67 kat, hemolizin üretiminin ise infeksiyon etkenlerinde 0,37 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak virülans faktörlerinin kökenlerin bazı antibiyotiklere direncini etkilediği ve infeksiyon etkenleri olan grupta hemolizinin daha fazla üretildiği, infeksiyon patogenezinde rol alabileceği sonucuna ulaşıldı. Biyofilm üretiminin flora üyesi kökenlerde daha fazla olduğu ve bu kökenlerin uygun konak şartlarını bulduğunda kolaylıkla infeksiyona yol açabileceği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate and compare biofilm associated virulance factors in pathogen and normal flora member Enterococcus strains. A hundred pathogen Enterococcus strains isolated from samples sent to microbiology laboratory and 100 flora member Enterococcus strains isolated from the stool were included in the study. Identification and antimicrobial susceptibilities of strains were investigated by automated system. Vancomycin susceptibility was investigated by diffusion gradient method (GDM), high level aminoglycoside resistance and beta-lactamase production were investigated by disk diffusion method and nitrocefin disk method respectively. Hemolysin, gelatinase and biofilm production were investigated via phenotypic methods. It was found that hemolysin production rate of pathogen Enterococcus strains was more than that of flora members. Hemolysin production rate of E. faecalis strains was found more than that of E. faecium strains. Vankomisin MIC values identified by GDM of biofilm-producing strains was found higher than that of biofilm non-producing strains. It was also revealed that moxifloxacin and ampicillin resistance rates of biofilm producing flora members and ciprofloxacin, penicilin susceptibility of those that not produce biofilms were higher. The strains of flora members that were gelatinase negative were more susceptible to penicilin. Hemolysin production in the group of pathogens was 0,37 times more than those in the flora member strains. Biofilm production in the flora members was 3,67 times more than that in the pathogens. In conclusion, it was found out that the virulence factors affected resistance of the strains against some antibiotics and the hemolysin production was more in group of infection agents and it may take role in infection patogenesis. Biofilm production was more in the flora members and we concluded that when these bacteria find the appropriate host conditions they can easily lead to the infections.