Bulanık hedonik regresyon
Fuzzy hedonic regression
- Tez No: 300844
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada amaç klasik hedonik fiyat modeli ve Diamond'ın bulanık en küçük kareler tahmin yöntemi kullanılarak bulanık hedonik regresyon analizinin elde edilmesidir. İnternet üzerinde bulunan istatistik veri tabanından elde edilen 117 konuta ait veriler ele alınmaktadır. İlk aşama olarak elde edilen veriler klasik hedonik regresyon analizinde olduğu gibi fonsiyonel modelini belirleyebilmek için Box-Cox dönüşümüne tabi tutulmuştur. Box-Cox dönüşümü, Excel ve QI Macros paket programları ile yapılmıştır. Fonksiyonel model belirlendikten sonra Diamond'ın en küçük kareler tahmin yöntemi ile araştırmada kullanılan verilere ait tahmin değerleri ve katsayı tahminlerine ait yayılım değerleri elde edildi. Son olarak bulunan değerlere ait bulanıklık aralıkları ve örtük fiyat aralıkları bulunarak yorumlaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, purpose is obtaining of fuzzy hedonic regression analysis by using of the classical hedonic regression model and by Diamond?s fuzzy least squares estimation method. The datas which examined about 117 houses was derived from a statistical database in the internet. In the first step, Box-Cox transformation has applied as in the classical fuzzy hedonic regression analysis of these data for derive the functional model. Box-Cox transformation executed by Excel and QI Macros package programs. After determined the functional model, derived parameters and its width of fuzziness with Diamond?s fuzzy least squares estimation method. At last, fuzziness intervals of implicit prices and fuzziness widths of obtained values calculated and were interpreted.