Türkiye'de ekonomik büyüme ile enerji harcamaları arasındaki ilişki
Relationship between economic growth and energy expenditures at Turkey
- Tez No: 300845
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüz ekonomilerindeki gelişme ve GSMH artışları, enerji talebini önemli ölçüde etkilemektedir. Her ülkede, yurtiçi üretimdeki artışlar, daha fazla enerji kullanımını gerektirmektedir. Bu açıdan, enerji kullanımı dolayısıyla enerji harcamaları ve ekonomik gelişme arasındaki ilişkiye yönelik olarak yapılan her gelişmede bu iki değişken arasında önemli istatistiksel ilişkiler saptanmaktadır (Altınay ve Karagöl 2005).Son yıllarda ekonometrinin de yoğun olarak kullanılmasıyla bu konuda yapılan çalışmalar hızla artmıştır (Altınay ve Karagöl 2005). Yapılan bu çalışmalarda genel olarak ülkelerin milli hasılaları arttıkça, enerji tüketimlerinin de arttığı gözlenmektedir. Bu çalışmada da Türkiye' de ekonomik büyüme ve enerji harcamaları arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Present-day?s progress of economic and GSMH increases,have influenced dramatically to energy demand.At every country,increase in domestic produce, have required to use further energy.In this respect,in consequences of energy use,on every development intended for relationship between energy expenditures and economic growth, between these two variable significant statistical relationships have been fixed (Altınay ve Karagöl 2005).In recent years,with the intensely using of econometry,recent works about this subject inrease by leaps and bounds (Altınay ve Karagöl 2005). In this study, it is observed generally in countries that the more national output increases and the more energy consumption increases. In this study, the relationship between economic growth and energy expenditure in Turkey were tried to examine as well.